Közösségépítő szándék vezette a Barázdák – Egy kisváros arcvonásai című kötet megszületését. A kézbe kívánkozó könyvecske a Zsámbéki-medence ifjú városkájába, Biatorbágyra hívja az olvasót. Különleges városi sétára, ahol nem a természetet, az épített környezetet csodáljuk meg – bár e tekintetben is van miért ellátogatni a településre –, hanem az ott élőkkel beszélgethetünk.
Találkozhatunk a több mint öt rendszert túlélt Chemez Árpád rajztanár-festőművésszel, aki az ’56-os eseményekre is emlékezik, és betekintést enged néprajzi gyűjteményébe. Megismerkedhetünk a babakészítő Simkó Mari manóival. Kiss-Vámosi József elmeorvos beszél az intai „aranyketrec” hétköznapjairól, felesége, Konta Ildikó a zeneterápia módszereibe avat be. Steinhauser Teri kalandos utazásairól és a téglagyűjteményéről számol be. A régi időkről vall Köves doktor, aki állatorvosként sok évtizedig járta Biatorbágy és környéke parasztportáit. Megtudhatjuk, hogy mivel tölti szabad idejét a néhány éve hazatért és Biatorbágyra költözött, nemzetközileg ismert pánsípművész, Kegye János. De olvashatunk a biatorbágyi gyökerű Kovácsházi István operaénekes művészi indulásáról és a siker árnyoldalairól, vagy meggyőződhetünk a zene, a nóta, a versmondás testet-lelket gyógyító erejéről.
Arcok egy kisvárosból, összesen huszonöten: a biatorbágyiak számára barátok, ismerősök, szomszédok, rokonok. A beszélgetőtársak ugyancsak helyben élő, hivatásos és műkedvelő tollforgatók, akik különböző szemléletben és stílusban vetették papírra az interjúalanyok gondolatait. Biatorbágyon élnek a beszédes fotók készítői, a grafikus, a nyomdai előkészítő, sőt a nyomdász is. A kötet tehát ízig-vérig helyi. Mégis, ha elolvassuk a különféle módon megformált írásokat, mindannyian találhatunk magunk számára megszívlelendő üzeneteket, könnyen ráismerhetünk küzdelmeinkre, örömeinkre. A könyv legfőbb érdekessége maga a megszületése, az ötlet, amely modellértékű lehet. Mindenhol „laknak sokan, mindennapi halandók és szakmájuk kiválóságai, akiket érdemes kérdezni, és érdemes a válaszaikra figyelni” – meg tán érdemes együtt munkálkodni, otthon lenni ebben a fázós világban.
(Barázdák – Egy kisváros arcvonásai. Szerk.: Szádváriné Kiss Mária és Nánási Tamás. Biatorbágyi Ökumenikus Művelődési Egyesület, 2009. Ára: 1500 forint)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”