Magyar prioritás a Duna

Az Európai Bizottság még az  év végére kidolgozza azt a Duna-stratégia névre keresztelt uniós kezdeményezést, amely a tervek szerint a 2011 első felében esedékes magyar soros uniós elnökség egyik kiemelt programja lesz – mondta tegnap Balázs Péter. A külügyminiszter a Budapesten ezzel kapcsolatban megtartott csúcstalálkozó után azt is elmondta, nem lesz külön forrás a stratégia megvalósítására, a meglévő uniós eszközök átcsoportosításával valósulhatnak meg a fejlesztések.

Balogh Roland
2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Készülő közbeszerzések. A Külügyminisztérium a napokban elkészíti és a moratóriummal kapcsolatos kormányrendelet értelmében nyilvánosságra hozza a magyar uniós elnökségi előkészületekhez kötődő, az idei év első felére tervezett közbeszerzéseket – közölte lapunkkal Balázs Péter külügyminiszter. A lista ismertetését Faller Jenő szakállamtitkár elvileg már a négypárti parlamenti EU-elnökségi munkacsoport múlt heti megbeszélésére ígérte. (B. R.)


Közlekedésfejlesztés, környezetvédelem, energiabiztonság, infrastruktúra-fejlesztés, kutatásfejlesztés, élelmiszer-biztonság, migráció is szerepel a most kialakítandó, nyolc uniós tagállamot – Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária, Csehország és Szlovénia –, valamint hat nem EU-tagállamot – Horvátország, Szerbia, Bosznia, Montenegró, Ukrajna és Moldova – is érintő kezdeményezésben. Balázs Péter a stratégia kidolgozásának menetrendjéről szólva közölte, az Európai Bizottság (EB) még idén kidolgozza, milyen fejlesztések futhatnak a Duna-stratégia keretein belül. A tervezéssel kapcsolatban megjegyezte, az előkészítést az EB új regionális politikáért felelős osztrák biztosa, Johannes Hahn készíti elő, és a kész munkaprogramot az év végén terjesztik a kezdeményezésben részt vevő kormányfők elé. A magyar diplomáciavezető reményei szerint az akcióterv elfogadását követően így az Európai Tanács 2011 első felében – a magyar soros elnökség alatt – elfogadhatja az Európai Unió második, a Balti-tengeri régiós stratégia mintájára létrehozott fejlesztési programját. A Duna-stratégiát a legnagyobb európai folyó nyugati szakasza mentén élő országok kezdték el, és a 2001-ben életre keltett, ulmi folyamatként is ismert regionális együttműködésből nőtte ki magát. A kezdeményezés célja olyan transznacionális, makrorégiós területfejlesztési stratégia, amely még csak most formálódik, és uniós szinten egyelőre kiegészítő jelleggel működik. A résztvevők a Duna-térség és annak vonzáskörzetébe tartozó országai közül szerveződtek.
A két nappal ezelőtti találkozói után Orbán Viktor tegnap megbeszélést folytatott Bojko Boriszov bolgár és Vladimir Filat moldáv miniszterelnökkel. A Fidesz elnöke a Facebook közösségi honlapra feltöltött videójában közölte: Magyarországnak véget kell vetnie a gyenge kormányok korszakának, csak egy erős kormány lesz képes Közép-Európában is helyreállítani az ország tekintélyét. Az ország majd így kellő súllyal vehet részt egy új gazdasági térség felépítésében.
Publicisztika a 6. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.