Nincs kettős mérce!

MN-összeállítás
2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A totalitárius nácizmus és a totalitárius kommunizmus megítélése, áldozatai között nem lehet különbséget tenni – hangoztatták az emlékezők tegnap a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján határon innen és túl. Az Országgyűlés a polgári kormány javaslatára tíz éve fogadta el az emléknapról szóló határozatot, annak emlékére, hogy Kovács Béla kisgazda képviselőt 1947-ben ezen a napon hurcolták el a Szovjetunióba. A Tanácsköztársaság idején dühöngő vörös terror áldozatai vagy a szovjet gulágokban eltűnt milliók számát csak megbecsülni lehet. A kommunizmus másik véres időszaka az 1956-os forradalom utáni megtorlás volt. A Terror Háza falánál tegnap a Fidesz nevében gyertyát gyújtott Navracsics Tibor frakcióvezető, Szijjártó Péter elnöki kabinetvezető és Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, vallásügyi bizottságának elnöke.
Az MSZP közleményben emlékezett. Meggyőződésük – írták –, hogy semmilyen eszme, semmilyen politikai cél nem szentesítheti a diktatórikus eszközöket. „Nemcsak emlékeztet, hanem figyelmeztet is saját felelősségünkre, hogy ne engedjük többé soha, hogy bárki, bármilyen eszme nevében elnyomja az embert, a nemzetet – ezt már Bajnai Gordon miniszterelnök fogalmazta meg az emléknap alkalmából. Az emléknapon az Új Magyar Gárda Mozgalom és a Jobbik a budapesti Memento emlékműnél tisztelgett.
Herényi Károly MDF-es és Bárándy Gergely MSZP-s politikus viszont a Klubrádióban azt bizonygatták, szerintük nem egyenrangú bűn a holokauszt és az egyéb népirtások.

Van kiút a kommunizmusból
A kommunizmusban az a legrosszabb, ami utána következik – idézte Margaret Thatchert Kövér László az emléknapon rendezett konferencián. Az 1956-os Kárpát-medencei Emlékbizottság és a Polgári Magyarországért Alapítvány megemlékezésén a Fidesz országos választmányi elnöke a volt brit miniszterelnök mondásának igazságán túl hangsúlyozta: a közép-európai népek ereje azokban az áldozatokban is rejlik, amelyek közös kincseink, s az újrakezdés energiáját adhatják. A fasizmus ikertestvére, a kommunista diktatúra áldozatai vagyunk mi magunk is. Nyolc év posztkommunista kormányzás után beütött a baj, a válság, és az utódbaloldaliak folytatni akarják legszebb hagyományaikat, a reformnak nevezett brutális megszorításokat. Ezek olyanok, mint a Matrjoska-baba: mindegyikben van egy kisebb, míg a legkisebbről kiderül, nincs benne semmi.
Az utódbaloldaliak ideológiáik bűvöletében tagadták meg 2004 decemberében saját nemzetüket, csaltak és hazudtak a négy évvel ezelőtti választások előtt a hatalom megtartásáért, s szabadítottak rendőrterrort az ötvenhatos forradalom ötvenedik évfordulóján a békésen ünneplő polgárokra. Ezért számot kell adniuk tetteikről, s azoknak is, akik a reménytelenség kormányát hatalomban tartották. – A jövőnk érdekében olyan új kormány kell, amely nem az emberek útjában áll, hanem mellettük – emelte ki Kövér László, hozzátéve, ha a Fidesz ismét bizalmat kap, hozzáfog az ország újjáépítéséhez. Balog Zoltán, az alapítvány elnöke hangsúlyozta: azért is fontos emlékezni a kommunizmus bűneire, mert az emberek a jelenben is tapasztalják és nem akarják, hogy a jövőben tartani kelljen tőlük. Ha képesek vagyunk a múltbeli áldozatok tanúságtételét tisztelni, a túlélés képessége a jelen nehézségeivel szemben is erősíthet bennünket. Így a mögöttünk hagyott évtizedek sem voltak elvesztegetettek.

Akik szerint az áldozat is felelős
Az emléknapon Herényi Károly MDF-es politikus Bárándy Gergellyel (MSZP) egyetértésben azt fejtegette a Klubrádióban, részben az áldozatok is felelősek azért, hogy a kommunizmus áldozataivá váltak. Továbbá, hogy ez korántsem azonos fajsúlyú kérdés a holokauszttal. „Nem lehet egyenlőségjelet tenni a kommunizmus áldozatai és a holokauszt áldozatai közé, az utóbbi súlyosabb. Az, hogy a kommunizmus áldozatává ki vált, az részben az ő döntése volt. Antikommunista volt, egyéb nézeteket vallott, tehát ő erről dönthetett. Ha akart, kommunista is lehetett. Viszont az, hogy valaki zsidónak születik vagy cigánynak születik, nem az ő döntésének a kérdése” – közölte Herényi, majd hozzátette: külön törvény szóljon a kommunizmus áldozatainak a védelméről.
„A vörös és a fekete mezbe öltözött totális diktatúrák között nincs különbség, mindkettőnek önálló felelősségérzet nélküli, agymosott emberre van szüksége, akinek becsülete a párt, a vezér iránti hűség, és nem a tízparancsolatra épülő évszázados erkölcs” – ezt Pósán László fideszes országgyűlési képviselő hangoztatta tegnap a debreceni emlékezésen. A totális diktatúrák hatalmi elitjének szellemi örökösei – akiknek Szolzsenyicin szavaival élve legfőbb jellemzője az önzés, a cinizmus, a végtelen hatalomvágy – ma is meghatározzák életünket, figyelmeztetett. Megkérdőjelezhetőnek nevezte napjaink szélsőjobb és szélsőbal erőinek deklarált szembenállását, úgy vélte, ezek kiegészítői egymásnak.

Likvidálni az eszme érdekében
– Azt szokták mondani: a kommunizmus azért különb a másik ordas eszménél, a nácizmusnál, mert jót akart. És ami történt, a több tíz millió halott „csak” a hibák következménye – mondta tegnap Kaposvárott a kommunizmus áldozatainak emléktáblájánál Tőkéczki László történész. A kommunizmus eszmei alapvetésében szerinte megjelenik: „úgy kell szeretni a világot, hogy egy tökéletes, e világi paradicsom megteremtése érdekében embereket, társadalmi csoportokat likvidálni lehet”. Lapunk kérdésére azt válaszolta: a holokauszt tagadásáról elfogadott törvény felesleges, a butaság ellen nem lehet törvénnyel védekezni.
Számos más településen is kegyelettel adóztak az áldozatoknak: Hódmezővásárhelyen, Veszprémben, Sopronban, Zalaegerszegen, Keszthelyen, Nyíregyházán, Békésen és Balatonfüreden. Pécs önkormányzata közölte: a következő közgyűlésen határozatban erősítenék meg, hogy Sztálin nem a díszpolgáruk.

Szembenézés az EU-ban is
A totalitárius nácizmus jogos megbélyegzésének együtt kell járnia a totalitárius kommunizmus hasonló elítélésével, írta közleményében Joseph Daul, az Európai Parlament legnagyobb, néppárti frakciójának elnöke, a Fidesz néppárti képviselőcsoportja nevében is. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy az EU-nak szembe kell néznie a 20. század önkényuralmi kommunizmusának örökségével, így a posztkommunizmussal, amelynek ismerete nélkül értelmezhetetlen számos mai európai politikai folyamat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.