Rendőrkézen az álbrókerek

Több mint hárommilliárd forint kárt okozott az ügyfeleinek egy „álbróker” cég. A Capital Partners ügynökei mesésnek tűnő hozamokkal kecsegtették az ügyfeleiket, akiknek végül minden fillérjét felemésztették a veszteségek és a hatalmas díjak. A rendőrség öt embert állított elő a Prágában bejegyzett cég budapesti irodájában.

Csécsi László
2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap házkutatást tartott a rendőrség a Capital Partners nevű brókercég irodájában, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) pedig törölte a felügyeleti nyilvántartásból a Prágában bejegyzett társaságot és a befektetési szolgáltató Magyarországon dolgozó ügynökeit. A brókercég több száz ügyfelét csapta be, az okozott kár meghaladja a hárommilliárd forintot, de ez az összeg még tovább emelkedhet, ha minden károsult jelentkezik a rendőrségen. A gazdaságvédelmi nyomozók öt embert, egy cseh, két szlovák és két magyar állampolgárt állítottak elő, de öszszesen tizenöt embert gyanúsítanak a csalássorozattal. A nyomozók a házkutatás keretében egy szervert, továbbá több mint száz mobiltelefont foglaltak le.
A cégnél körülbelül százötven ügynök dolgozott, akik telefonon próbáltak meg minél több ügyfelet rábeszélni a Capital Partners szolgáltatásaira. – Az álbrókerek többsége semmiféle pénzügyi végzettséggel nem rendelkezett, feladatuk a jövőbeli ügyfelek felhajtása volt – közölte a távirati irodával a rendőrség. A cég általában újsághirdetésekben toborzott diákokkal végeztette az ügynöki munkát.
A PSZÁF vizsgálatából az is kiderült, hogy az ügyfelek néha azt sem tudták, kivel kötnek szerződést, sokan nem is sejtették, hogy a Capital Partnersszel lépnek kapcsolatba. Tájékozatlanságuk ellenére az ügynökök azt a látszatot keltették, hogy az általuk forgalmazott befektetések azonnal vagy rövid időn belül kimagasló haszonnal járhatnak, mert rajtuk keresztül a világ tőzsdéin előkelő helyen jegyzett cégekben szerezhetnek tulajdonrészt az ügyfelek.
Az álbrókerek valójában azt akarták elérni, hogy a befektetők minél több tőzsdei tranzakcióra adjanak nekik megbízást, mivel jutalékot kaptak a tranzakciók után. A jutalékok ráadásul jóval magasabbak voltak az átlagosnál, az ügyfélnek általában 1,5–1,9 százalékot kellett kifizetnie minden egyes ügyletért. Lapunk információi szerint jelenleg körülbelül 0,5 százalék az átlagos díj. A félrevezetés egészen addig tartott, amíg a kifizetett jutalékok fel nem emésztették az ügyfél befektetésre szánt pénzét. A károsultak között egyébként nemcsak egyéni ügyfelek vannak, előfordulnak közöttük pénzügyi cégek is.
Szűcs Örkény, a Solar Capital Zrt. befektetési vállalkozás vezérigazgatója lapunknak elmondta: piaci hírek szerint a Capital Partners a brókercégek tarifáinak többszöröséért dolgozott, és folyamatosan előnyösebbnél előnyösebb ígéretekkel kecsegtette az ügyfeleit, hogy azok minél tovább náluk maradjanak. Volt, akinek ausztrál napelemgyártó cég papírjait ajánlották, mondván, ezek biztosan 50–60 százalékos hasznot hoznak néhány hónapon belül. Talán mondani sem kell, hogy ez egy teljesen irreális ajánlat. Szűcs szerint a Capital Partners tudatosan olyan közvetítőket keresett, akiknek nem volt megfelelő képesítése, így nem is láthatták át, hogy miként működik a cég. Ráadásul az ügynökeiktől nagyon agresszív stratégiát követeltek meg: ha az ügyfél egyszer már viszszautasította az ajánlatukat, akkor még napokig, hetekig zaklatták telefonon, hátha meggondolja magát.
Szűcs azt tanácsolja, hogy aki befektetné a pénzét, kizárólag a pénzügyi felügyelet által rendszeresen ellenőrzött cégnél nyisson számlát. E társaságok listája a PSZÁF honlapján is megtalálható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.