Minden eddigi rekordot megdöntve, közel tizenegy százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta, noha a kormányzat milliárdokat költött el a munkahelyek megtartása, a foglalkoztatottság növelése érdekében. A jelenség egyik magyarázata lehet, hogy ezen a címen a kabinet az elmúlt években százmilliós nagyságrendben folyatott ki baráti szervezeteknek pályázati pénzeket, amelyek semmilyen értékelhető eredményt nem hoztak.
– Elfogadhatatlan, hogy munkahely megőrzésére, munkahelyteremtő beruházásokra nincs, bukott szocialista politikusok és baráti szervezetek támogatására viszont van pénz – mondta lapunknak Bernáth Ildikó. A Fidesz szakpolitikusa kijelentette: kormányra kerülésük esetén csak igazi munkahelyteremtő pályázatokat támogat majd, amelyek elsősorban a hazai kis- és középvállalkozásokat segítik, a foglalkoztatottak kétharmadának ugyanis ők adnak munkát.
Emlékezetes, a választásokon az MSZP-vel együttműködő Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) több mint 190 millió forintot nyert 2005-ben az akkori munkaügyi minisztériumon belül működő Equal Nemzeti Programiroda pályázatán. A horribilis összeget a nők és más hátrányos helyzetű munkavállalók társadalmi-gazdasági helyzetéről szóló adatgyűjtésre, illetve egy e-BérBarométer nevű internetes portál létrehozására kapták. Itt a nők megtudhatják, hogy egy munkakörben, adott végzettséggel mekkora bért kérhetnek. Tavaly februárban a kormány ugyancsak az MSZOSZ-nek és további négy munkaadói szövetségnek nyolcszázötvenmillió forintnyi uniós támogatást adott egy ingyenes jogsegélyszolgálat beindítására. A közel egymilliárd forint e célra való fordítását már akkor is sokan visszásnak találták. Ingyenes munkaügyi jogsegély-szolgáltatás ugyanis már eleve számos helyen, így a regionális munkaügyi központokban is elérhető volt, sőt maguk a projektben részt vevő szervezetek már addig is végeztek közgazdasági, jogi, adózási, számviteli, munkaügyi jogsegélyszolgálatot. Így nem csoda, hogy a programban részt vevő legtöbb tanácsadó neve és korábbi elérhetősége megegyezik a közel egymilliárd forintba kerülő „jogponthálózatban” megjelöltekkel.
A legbotrányosabb ügy talán az volt, amikor a Vadász János volt szakszervezeti vezető, MSZP-s politikus vezette Szenior Foglalkoztatási Szövetség 90 millió forintot nyert az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól (OFA). Az OFA meghívásos alapon, kizárólag a szövetséget pályáztatta, miután az megalakult. A terv szerint 2008 végéig legalább száz városban kellett szenior foglalkoztatási klubokat létrehozni, illetve csaknem 13 ezer 45 év feletti embert munkahelyhez juttatni. A pályázat elbírálásánál éles vita alakult ki, mivel beszámolójukban az „eredményeket” Vadászék nem támasztották alá dokumentumokkal. Ezek még így is lesújtók, hiszen százból hetvenhat klubot hoztak létre, és mindössze ezer 45 év feletti álláskeresőt juttattak munkához. Az elbírálás alapján a szövetségnek tizenötmillió forintot kell visszafizetnie az OFA-nak, ám az alapítvány arra számít, csak peres úton juthat a pénzéhez.
– A munkahelyteremtés és gazdaságélénkítés az alapja annak, hogy az ország előre tudjon lépni. De a tisztességes vállalkozók és a munkavállalók szempontjából is elfogadhatatlan, hogy az ő támogatásukra fordítható pénzek eredmény nélkül tűnjenek el – jelentette ki Bernáth Ildikó.

Nyom nélkül tűnt el száz éve a magyar kislány, most újra keresik a rokonai