Török időket idézve

Optimista nyugati országrészről és reményvesztett Észak-Magyarországról számolt be a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató felmérése, amely sok száz munkaadó várakozásait összegzi. A gyártásban, a termelésben és az építőiparban a legcudarabb a helyzet, míg a szolgáltatási és más területeken stagnálás valószínű.

Bodacz Péter
2010. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár országos szinten némileg nőhet a foglalkoztatás a munkáltatók várakozásai szerint a második negyedévben, az ország pesszimista északkeleti és derűlátó nyugati fele között egyre nagyobb a szakadék – derül ki a Manpower felméréséből. A globális munkaerő-piaci szolgáltató társaság világszerte 61 ezer, míg hazánkban 753 munkaadó megkérdezésével készítette el reprezentatív felmérését, amelynek során arról érdeklődött, hogyan látják vállalatuk a munkaerőlétszámának alakulását a következő negyedévben. A kutatás tanúsága szerint a magyarországi munkáltatók hetven százaléka nem tervez munkaerő-felvételt, tizenhárom százalék elbocsátásokkal számol, míg tíz százalék a létszám bővülését várja a következő három hónapban. A Manpower ennek alapján számolt, második negyedévre vonatkozó munkaerő-piaci mutatója mínusz három százalékon áll, szemben az első negyedéves mínusz hét százalékkal.
Mint azt Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője a kutatás eredményeit ismertető sajtótájékoztatón kifejtette, az elhúzódó válság miatt óvatosabbak lettek a munkáltatók a munkaerő-felvételeket illetően, ezért fontos volna egy kiszámíthatóbb szabályozási környezet. A cégvezető tájékoztatása szerint a közeljövőben a közműszektor, valamint az idegenforgalmi ágazat munkáltatói terveznek létszámbővítést, míg a különböző telefonos ügyfélszolgálatokat – call centereket – üzemeltető társaságok és szolgáltatóközpontok azt jelezték, hogy egyre nehezebben találnak több nyelven beszélő munkaerőt.
A tanulmány alapján a munkaerő-piaci helyzet területi eltérései is megmutatkoznak: csak a Dél-Dunántúl és az Észak-Alföld régióban lett pozitív a munkaerő-piaci mutató – öt, illetve két százalékkal –, míg az ország más térségeiben az alkalmazotti létszám csökkenésére számítanak a munkáltatók. A legkilátástalanabb helyzetről a foglalkoztatás szempontjából hagyományosan leszakadó Észak-Magyarország régió munkaadói számoltak be, ahol mínusz 15 százalékon áll a mutató a második negyedévre vonatkozóan. Pozitívum ugyanakkor, hogy a korábban mért adatokhoz viszonyítva a nyolc régió közül hatban javultak a munkaerő-felvételi kilátások. E téren a legderűlátóbbak a Nyugat-Dunántúlon és az Észak-Alföldön, míg Budapesten az előrejelzés két százalékpontos csökkenést mutat. A munkaerő-piaci szolgáltató adatai szerint a gyártásban és termelésben mínusz kilenc százalékra mérséklődtek a foglalkoztatási kilátások, ami 14 százalékponttal gyengébb adat az előző negyedévinél. Az építőiparban mínusz hat százalék a mutató értéke. A többi ágazatban az első negyedévhez képest vagy növelik vagy szinten tartják állományukat a munkaadók.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat MTI által közölt munkaerő-piaci adatai szerint 2010 februárjában 20 cég, összesen 1263 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Az előző hónaphoz képest 511 fővel, 68 százalékkal nőtt a bejelentett elbocsátandó létszám. Az egy évvel korábbi, 2009. februári bejelentések létszámtartalmához képest azonban jelentős, 74 százalékos csökkenés volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.