Vélhetőleg a péntek éjféltől érvényes kampánycsend és a tegnapi országgyűlési választások miatt sem válaszol a Honvédelmi Minisztérium (HM) a hét végén megjelent cikkünkre, amelyben megírtuk: a HM felügyelete alatt álló Állami Egészségügy Központban (ÁEK), ismertebb nevén a Honvéd Kórházban éveken át úgy kezeltek külföldi betegeket a kiváltságosoknak létrehozott VIP-belgyógyászaton, hogy azoknak nem volt magyarországi társadalombiztosítása. Információink szerint ilyen céllal megfordultak az ÁEK-ben olyan szerb és ukrán állampolgárok is, akik a nemzetközi szervezett bűnözés világából ismertek. A páciensek ellátásához létező magyar állampolgárok taj-számait használták fel, akik nem tudtak róla, hogy viszszaéltek adataikkal. Előfordulhatott azonban, hogy egyszerűen fiktív azonosítókat tápláltak be az ÁEK szigorúan ellenőrzött számítástechnikai rendszerébe, azonban a program nem jelezte a hibát. Az intézmény dolgozói közül a gyógyításban részt vevőknek különböző hozzáférési jogosultságai vannak a rendszerhez. Úgy tudjuk, a taj-számok átírásához, javításához magas szintű beavatkozási jogkör szükséges. Még mindig nem tudni, a 2008–2009-ben elkövetett bűncselekményekre miként derült fény. A csalásokkal a VIP-részleget korábban vezető doktornőt, V. Á.-t és a főnővért, S. T. E.-t gyanúsítják, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) eddigi vizsgálata alapján ők hamisították meg az adatállományt.
A nyomozás azt is igyekszik tisztázni, hogy a sorozatosan elkövetett csalás mekkora összeggel károsította meg a magyar társadalombiztosítási kasszát, illetve a külföldi betegek miképp honorálhatták a VIP-részleg dolgozóinak munkáját. Terhelt az ügyben még egy tolmács is, vélhetőleg ő tartotta a kapcsolatot a külföldi páciensekkel.
Mint arról beszámoltunk, az ügyben igyekeztünk megszólaltatni Szilvásy Istvánt, az ÁEK főigazgatóját, de ő nem nyilatkozott lapunknak arról, hogy az intézmény belső vizsgálata után miért nem tett feljelentést, holott ez kötelessége lett volna. A kórház kommunikációs stábjának vezetője, Bozi Judit először azt a választ adta kérdéseinkre, nem hiszi, hogy bármilyen felvilágosítási kötelezettségük lenne a VIP-osztályon történtekről, majd elismerte a tavaly indított belső vizsgálat tényét. A BRFK a Katonai Biztonsági Hivatal jelzése alapján kezdett nyomozásba. Az ÁEK vezetőjének testvére a Gyurcsány-kormány egykori titokminisztere, a számos gyanús, bűncselekmény gyanúját is felvető politikai ügybe keveredett Szilvásy György.
A kórház hallgatása miatt többször igyekeztünk megszólaltatni az ügyben Szekeres Imrét, a HM vezetőjét. A miniszter kurta válasszal utasította el lapunkat, mint mondta: „A Magyar Nemzettől keresnek? Akkor programom van.” Később a tárca kommunikációs főosztályán keresztül tudatta húsvét előtti megkeresésünkre, hogy „ha lehet, ne éppen nagypénteken érdeklődjünk nála, mert neki az sokat jelent”.
Mint említettük, a minisztériumot nem tájékoztatta az ÁEK a belső vizsgálat eredményéről, a tárca a BRFK megkeresése nyomán értesült a bűncselekményekről. Ez két okból is felvetheti a bűnpártolás lehetőségét: ha a jogtalanul kezelt külföldiek között nemzetközileg is körözött betegek voltak, illetve akkor, ha az intézmény esetleg házon belül kívánta elsimítani a kínos ügyet. Tisztázásra vár még az is, hogy valóban csak közalkalmazottak vettek-e részt a csalásban, ahogy azt a HM állítja, ugyanis nyomozott a bűncselekmény miatt a Budapesti Katonai Ügyészség is, azonban tavaly eredménytelenül zárta le vizsgálatát. A katonai vádhatóság nem indít eljárást civilek ellen.
Érdekesség, hogy nem kapott értesítést az ügyről az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) – mondta el a Hír TV-nek Molnár Barbara szóvivő, aki kijelentette: mivel taj-számokkal éltek vissza a gyanúsítottak, az OEP-nek hivatalból meg kell tennie a szükséges lépéseket.
Emlékezetes, az ÁEK-et felújítása után a magyarországi elit kórházként avatták fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején. Az egykori kormányfő potyautasoknak titulálta a magyar társadalombiztosítás ernyőjéből kilógó állampolgárokat, majd kabinetjével együtt indulatos támadást intézett a vizitdíj és a méregdrága, ugyanakkor haszontalan kórházi széfek ellen tiltakozók ellen.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait