Nyolc magyar súlyemelő – Krutzler Eszter (69), Likerecz Gyöngyi (75), Varga Viktória (+75), Tancsics László (56), Kecskés Zoltán (69), Feri Attila (77), Gyurkovics Ferenc (105), Kovács Zoltán (105) – szerzett kvótát az athéni olimpiára, pódiumra heten léptek, érvényes eredménnyel pedig öten tértek haza. A sportág athéni doppingkrónikája mindenkinek a könyökén jön ki, a kezdetet, illetve a véget – megközelítés kérdése – mégis érdemes megjelölni. Gyurkovics, Kecskés és Kovács lebukása, illetve lebuktatása – ismét megközelítés kérdése – dacára a magyarok egy ezüstérmet (Krutzler), két negyedik (Likerecz, Varga) és két hetedik helyet (Tancsics, Feri) szereztek. Athén után a sportág Magyarországon a megszűnés szélére sodródott, aminek legkézzelfoghatóbb jeleként Pekingben csupán egy magyar indult; de Baranyai János nemhogy eredménnyel, élménnyel sem gazdagodott, súlyos sérülést szenvedett.
Noha tavaly novemberben a dél-koreai Gojang Cityben megrendezett világbajnokságon szintén csak egy magyar résztvevő akadt, Magát Krisztina, a kibontakozás jelei már mutatkoztak. A 2007-ben inkább csak hobbiból visszatért Krutzler Eszter eltökélte magát, hogy Londonban megpróbál ismét jegyezhető eredményt elérni, eltiltása lejártával Gyurkovics Ferenc is újra versenyez, Baranyai János felépült, Nagy Péter és Magát Krisztina személyében pedig felbukkant két tehetség. A legfontosabb fejlemény talán mégis az, hogy 2008 novemberében megválasztották elnöknek Dobos Imrét, s az évekig magára hagyott sportágnak ismét van eltökélt és elkötelezett vezetője.
Ha a nemzetközi szövetség jobban értékelné a magyar tagszervezet törekvéseit, talán még előrébb is tartana a magyar súlyemelés. Ám az IWF még mindig 2004-es alapon ítéli meg a honi erőfeszítéseket, amelyeknek a sikere jelentősen függ Gyurkovics Ferenctől. Bár a 105 kg-os versenyző még jócskán elmarad csúcsformájától, nemzetközi szinten mégis elsősorban tőle várható eredmény. S mivel súlyemelésben a válogatott összteljesítménye alapján osztják ki az olimpiai kvótákat, kulcskérdés, hogy Gyurkovics eredményét ebbe beleszámítják-e. Jelenleg az a faramuci helyzet, hogy az Athénban doppingvétségen ért sportoló ugyan indulhat az Eb-n és majd a vb-n is, ám eredményét az Aján Tamás vezette IWF állásfoglalása alapján nem számítják be a kvalifikációba, mondván, Gyurkovicsot 2004-ben örökre eltiltották az olimpiai részvételtől. Reményre ad okot, hogy az erről szóló határozatot élő ember még nem olvasta; továbbá úgy tudjuk, hogy a keddi sportági egyeztetés alkalmával a Magyar Olimpiai Bizottság vezetői nem csupán támogatásukról biztosították a magyar szövetséget és Gyurkovicsot, ígéretet is tettek arra, segítenek tisztázni az ellentmondásos helyzetet.
A versenyző addig is készül, s bizakodva várja az Európa-bajnokságot:
– Legutóbb az athéni olimpia előtt vettem részt edzőtáborban. Igaz, akkor gyakorlatilag januártól egészen az olimpiáig ideális körülmények közepette sportoltam, most viszont megszakításokkal csak négy hetet, így is érzem a hatását. Szeretnék jobb eredményt elérni, mint a visszatérésemkor, s ha ez sikerül, talán az első hatba is bekerülhetek az Eb-n.
Csak emlékeztetőül: Gyurkovics Athénban 420 kg-os összetett eredménnyel lett második, a decemberi csapatbajnokságon pedig 383 kg-ot emelt. Állítja, Londonra tekintve nincs lemaradásban, mert a 2003-as Eb-n 387,5 kg-ot ért el, s onnan vágott neki az olimpiának, s ezt a szintet most is elvárja magától.
Baranyai János a csapat másik nagy visszatérője. Pekingi könyökficama után egy évig tartott a rehabilitációja, azóta most indul először versenyen. Kitartása más oldalról is értékelendő. A súlyos sérülés után 3000, azaz háromezer forintot kapott a biztosítótól, amit a jogos felháborodás nyomán a sportszakállamtitkárság kipótolt ugyan háromszázezer forinttal, de klubjától, az NYVSC-től csak minimálbérre számíthatott. Megélhetése érdekében Baranyai átmenetileg külföldön is vállalt munkát, idén azonban újra csak a súlyemelésre összpontosít, mert szeretne kijutni Londonba.
A magyar súlyemelés jelenleg félúton van az amatörizmus és a profizmus között. Az Eb valamelyik irányba óhatatlanul lökést ad. Jobb lenne fölfelé szakítani.

Határozottan reagált a rendőrség Hadházy legújabb terveire