Újabb indokkal jutott külsős cég milliós tanácsadói megbízásokhoz a gazdasági tárca berkein belül: az iratrendezés, bérszámfejtés és csapatépítő tréningek után most a tavaly júniusban megalakult Autóbusz Rekonstrukciós Programirodának volt szüksége tanácsokra, összesen 13,55 millió forint értékben. A megrendelésről – amit közbeszerzés nélkül nyert el a kormányzati körökben jól ismert IFUA Kft. – a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) azt közölte, hogy a tanácsadók tavaly nettó 7,95 millió forint összegű megbízás keretében dolgoztak a programiroda megbízásából (az egyszerű közbeszerzési eljárás értékhatára szolgáltatásoknál nyolcmillió forint), míg erre az évre 5,6 millió forint keretösszegű szerződés köttetett. Mint Pintér Gyöngyi, az NFGM sajtófőnöke elmondta: az IFUA Kft. a rekonstrukciós program részfeladataiban nyújtott segítséget hat területen. A feladatok között szerepel a magyar gyártók exportcélú üzletfejlesztési tevékenységének támogatása. Csakhogy a kivitelt elősegítő üzletfejlesztésről éppen Varga István gazdasági miniszter ismerte el nemrég, hogy túl sok egymással párhuzamosan működő állami szervezet végzi ezt a tevékenységet. A tanácsadói megbízás további tárgya a magyar autóbuszklaszter kialakításának elősegítése a hazai autóbusz- és alkatrészgyártók együttműködésének javítása érdekében. Az összefogás előnyeit azonban maguk a gyártók is felfedezték, méghozzá hónapokkal a programiroda elindulása előtt: tavaly áprilisban megalakították a Magyar Buszgyártók Szövetségét, hogy hatékonyabban tudják képviselni a piaci szereplők érdekeit. Többszöri érdeklődésünkre, miszerint megtekinthető-e az IFUA Kft. által készített szakértői anyag, az NFGM nem adott választ
Megkerestük az IFUA Kft.-t is, ahol arra a kérdésünkre, hogy miért volt szükség a szakértői tevékenység két részre bontására, ha mindkét megbízásuk ugyanarra a programra vonatkozott (a két tanácsadás egybevonása esetén kötelező lett volna a közbeszerzés), azt válaszolták: a megbízás formájáról mindig a megrendelő dönt. Mint írták, tartalmilag két különálló feladat elvégzésére kaptak felkérést, ezekre adtak ajánlatot, és ezek alapján kapták a megrendelést. A tavalyi megbízás keretében egyes járműtípusoknál „a csere, a modernizálás és felújítás alternatíváinak gazdálkodási, műszaki, pénzügyi, környezetvédelmi és munkahely-teremtési szempontok alapján történő összehasonlítását végezték el”, míg a második megrendelés a magyar autóbuszklaszter kialakításának támogatására vonatkozik.
A gazdasági tárca által közölt exportcélú üzletfejlesztési feladatokról a tanácsadó cégnél nem tudtak, mint jelezték, ez a programiroda tevékenységébe tartozik. A gazdasági tárcánál Kóka János minisztersége óta garmadával dolgoznak a külső tanácsadók. A megbízott cégek között felbukkannak olyanok is, akik Gyurcsány Ferenchez és Szetey Gáborhoz köthetők, s amelyek más tárcáknál is sokmilliós megrendelésekhez jutottak.
Tréning a jegybankban. Az IFUA Kft. nemcsak a kormányzati szektort, de a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) is ellátta a tanácsaival. A cég háromnapos tréninget, illetve konzultációt tartott 1,86 millió forintért a jegybank egyes vezetőinek, amelynek célja a jegybank sajtóosztálya szerint az volt, hogy az MNB 2008–2012 közötti időszakra vonatkozó stratégiai céljainak lebontása, a célok teljesülését mérő mutatószámok meghatározása terén segítséget kapjanak. Közbeszerzés ebben az esetben sem történt, csupán egy meghívásos eljárást folytattak le, ahol az IFUA-n kívül egy másik cég volt jelen. A jegybank indoklása szerint „a meghívott két cég az IFUA Kft. és a Provice Kft. volt, akik ismereteink szerint a két legmeghatározóbb piaci szereplő, a legtöbb releváns tapasztalattal rendelkező cég a témában, a választás szempontja az ár volt”.
Mint arról lapunk korábban már beszámolt, a Wallisnak is sokáig dolgozó IFUA Kft. az elmúlt években százmilliós nagyságrendben nyert el tanácsadói megbízásokat költségvetési szervektől. A legnagyobb megrendelők között szerepel a Miniszterelnöki Hivatal (MeH), a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), a Kóka János vezette gazdasági tárca és Draskovics Tibor minisztersége alatt az igazságügyi tárca. A cég a fővárostól is kapott megbízást, igaz, itt a lapinformációkat pontosítva az IFUA jelezte: ez esetben csak a keretöszszeg volt ötmillió forint, a ténylegesen kifizetett tanácsadói díjuk 905 ezer forintot tett ki. A cég a BKV-t is segítette tanácsaival, ám megbízásuk nem képzésekről szólt, hanem eszközgazdálkodási koncepció kialakításáról és kontrolling rendszer fejlesztéséről.
Lapunk egyébként hetek óta nem kap választ az NFÜ-től arra a kérdésre, milyen szerepet játszott az IFUA kiválasztásakor, hogy a cég jelenlegi munkatársa, Jobbágy Valér korábban a MeH-nél is dolgozott az NFÜ-t érintő kérdésekben, s hogy másik munkatársuk, Tóth András a tanácsadó vállalattól egyenesen Gyurcsány Ferenc kabinetjének szakpolitikai igazgatói székébe került.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat