Azonnali tárgyalásokat kezdeményez az új kormánnyal a Magyar Fürdőszövetség – közölte a napokban a szervezet választmánya. A turizmus húzóágazatának is tekinthető fürdők ugyanis az utóbbi években bizonytalan helyzetbe kerültek. A kormányzati döntéshozók az elmúlt években mostohán kezelték ezt a területet. A társadalombiztosításban részesülő betegek számára a fürdőkben nyújtott gyógyászati szolgáltatások térítési díjairól évek óta nincs megállapodás, mert az arra illetékes hatóságok folyamatosan mulasztásos törvénysértést követnek el – állapítja meg a szervezet. E helyzet szenvedő alanyai a gyógykezelésekből egyre nagyobb számban kiszoruló betegek és az önkormányzatok, amelyek kénytelenek az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) helyett a saját költségvetésükből kifizetni a szolgáltatások árait.
– Örömmel értesültem arról, hogy más szakmai szervezetek tárgyalni szeretnének az új kormánnyal fürdőink helyzetéről. Meg kell azonban jegyeznem, hogy nem szabad mindent a mostani kormányra zúdítani, az elmúlt nyolc év sikertelen tárgyalássorozatait sem – válaszolta kérdésünkre a Nemzeti Fürdőszövetség elnöke. Kovacsics Imre kifejtette, hogy kidolgozott, tényeken alapuló javaslatokkal kell segíteni a kabinet munkáját. A Nemzeti Fürdőszövetség kész programokkal rendelkezik a szakmai oktatás megreformálásától az új munkahely megteremtéséig.
– Nyilvánvaló, hogy valóban nehéz helyzetben vannak a hazai fürdők, hiszen 2004-ben leállt a Széchenyi-terv keretében 2000-ben indított fürdőfejlesztési program. Azóta uniós források segítségével végbement ugyan néhány beruházás, de ezt leszámítva nem történt semmi. Az OEP által finanszírozott gyógyászati kezelések támogatását már négy esztendeje nem vizsgálták felül, hiába kezdeményezték ezt a fürdők több alkalommal is – hívta fel a figyelmet a problémák eredetére Bánki Erik. Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke hozzátette: további gondokat jelent, hogy az országos fürdőmarketing létrehozásához nem készültek olyan kutatási anyagok, amelyek a különböző hazai gyógyvizek gyógyhatásait vizsgálták volna. Kérdésünkre, hogy miként viszonyulnak a fürdőszövetségek felvetéseihez és javaslataihoz, Bánki Erik, aki egyúttal az Európai Gyógyfürdők Szövetsége parlamenti tanácsadó testületének elnöke, az alábbi választ adta: „Mi azt gondoljuk, a politikának az a dolga, hogy az alulról jövő szakmai kezdeményezéseket a kormányprogram megvalósításakor figyelembe vegye. A válságból kivezető útnak egyik összetevője a hazai fürdők megerősítése. A fürdőtulajdonosok és üzemeltetők számára kedvező jogszabályokat kell alkotni, hogy ne az ő hátukon csattanjon az ostor.”

Egyre több gyermek árt szándékosan önmagának