Időről időre előszeretettel csábítanak át soraikba mesterségük űzése során sztárrá előlépett személyeket a romániai pártok. Számos politikai alakulat legtöbbször a káderhiány miatt szorul a civil pályán befutott celebek népszerűségére, viszont a nagy pártok esetében sem ritka a sztárok leigazolása. Az ország legnagyobb politikai erejének számító jobbközép Demokrata–Liberális Párt (PDL) például egyáltalán nem vádolható azzal, hogy híjával lenne a politikában szakértelemre és ismertségre szert tett emberekben. A Bukarest egyik egyéni választókerületében nemrég rendezett időközi képviselő-választáson mégis egy, a politizálással eddig nagyon is „párhuzamos” tévésztárt állított csatasorba. És igaza lett: a televíziós show-műsorai révén országszerte körülrajongott Teo Trandafir sikerrel vette a megméretést, és újabb alsóházi mandátummal gazdagította Emil Boc kormányfő pártját.
De ki is ez a 42 éves hölgy, aki történetesen a román főváros ama negyedében (Berceni) futott be politikailag, amely feltételezések szerint a törökországi emigráció felé tartva itt táborozó gróf Bercsényi Miklós tábornokról, II. Rákóczi Ferenc kuruc hadvezéréről kapta a nevét? Az újdonsült parlamenti képviselő egy időközben megszűnt csatornánál kezdte karrierjét, majd egyaránt nagy sikerű show-műsorokat vezetett Románia legnagyobb kereskedelmi televízióinál, a Pro TV-nél és az Antena1-nél is. A szórakoztató műsorok üdvöskéje egyébként két évvel ezelőtt azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy – mivel bevallottan zavarta, hogy a külseje alapján ítélkeznek fölötte – több mint ötven kilót sikerült leadnia.
A hozzá hasonló sztárokból a rendszerváltás óta sokan megfordultak a politikában. Második mandátumát tölti a bukaresti szenátusban például a 20. század legjobb román edzőjének tartott Anghel Iordanescu, a román futballválogatott egykori szövetségi kapitánya, az elsősorban monumentális filmeposzaival elhíresült 80 éves Sergiu Nicolaescu filmrendező, színész pedig kereken húsz éve szocialista szenátor. A liberálisok felsőházi frakciójának tagja a „románok Vitrayja”, Cristian Topescu sportkommentátor és a bukaresti színházi élet másik kimagasló tagja, Mircea Diaconu. Amíg parlamenti alakulat volt, a Nagy-Románia Párt előszeretettel futtatott népszerű népdalénekeseket. Ám a sztárolás terén nem csak a politikai pártok élenjárók. Sebastian Vladescu pénzügyminiszter néhány hónappal ezelőtt, nem kis feltűnést keltve, Dan Bittmant, Románia egyik legnevesebb rockbandája, a három évtizede muzsikáló Holograf énekesét nevezte ki a szaktárca tanácsosává.
Az erdélyi magyar pártok körében nem divat a sztárolás. E téren az számít kivételnek, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség a 2008-as parlamenti választásokon Dancs Annamari könnyűzenei énekest indította az egyik külföldi választókerületben. Noha a 29 éves énekesnek nem sikerült mandátumot szereznie, szülőföldje, a székelyföldi Kovászna megye önkormányzata felfedezte az ismertségében rejlő lehetőségeket, és nemrég kinevezte a történelmi Háromszék utazó kulturális nagykövetének.
Ferencz Orsolya: Magyarországnak is komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra