Hetek óta, lényegében április eleje óta emelkedik a vaj ára a nemzetközi árupiacokon, s ez várhatóan a vásárlókat sem hagyja érintetlenül. A német fogyasztót már elérte a vajárak világpiaci emelkedése. Ez napokon belül elér Ausztriába is, onnan pedig már csak egy ugrás a magyar piac – közölte lapunk megkeresésére Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. mezőgazdasági és élelmiszeripari tanácsadási üzletágának igazgatója. A szakértő arra számít, hogy a vajpiacon látható áremelkedés még ebben a hónapban nálunk is érzékelhető lesz. Mint mondta, a világpiaci áremelkedés a lassan magára találó keresletnek köszönhető. A szakértő véleménye szerint ebből kifolyólag az Európai Unió végre megszabadulhat a felhalmozódott, nyomasztó „vajhegyektől”. Ezt elősegíti az euró árfolyamának gyengülése is, emiatt ugyanis visszaszorulhat a közösségi piacra érkező import. Fórián szerint legfeljebb időleges hiányról beszélhetünk a tejpiacon. Ettől függetlenül úgy vélte, hogy a világpiaci trendek érzékelhetőek lesznek az árakon keresztül. Mint fogalmazott, nem kétséges, hogy a vaj árának emelkedése a többi tejtermékre is hatással lesz.
A magyarországi tej felvásárlási árának emelkedése áprilisban megtorpant, ám a további emelkedéséhez hozzájárulhat a mostani világpiaci drágulás. Az élelmiszer-ipari szakértő szerint ez annál is inkább bekövetkezik majd, mert a forint is gyengül, tehát az import versenyképessége csökken. Emellett – fogalmazott Fórián – a magyar fogyasztó is egyre tudatosabban keresi a hazai tejet és tejterméket a pultokon és a hűtőautókban, automatákban.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által tegnap közzétett jelentés szerint áprilisban az előző hónaphoz képest nem változott a tej termelői ára, amely jó ideje alig fedezi a gazdák költségeit. Az előző évhez képest a feldolgozók hat százalékkal kevesebb tejet vettek át a termelőktől. Az exporttermékek ára két százalékkal volt magasabb mint a belföldi ár, és négy százalékkal nőtt márciushoz képest. Havi összehasonlításban a termelők és kereskedők nem növelték tejkivitelüket, míg a feldolgozók 27 százalékkal többet exportáltak. Az AKI szakértői is a tej- és tejtermékek árának további emelkedésére számítanak. Mint írták, az Európai Unió vajtermelése 2,5 százalékkal, a sovány tejporé 11 százalékkal csökkenhet idén, miközben a két termék kivitele 26 és 23 százalékkal bővülhet. Felhívták a figyelmet arra is, hogy Kína élelmiszer-biztonsági kifogásokra hivatkozva várhatóan nem importál több tejterméket az Egyesült Államokból, amiért ismét csak az unió tejporkivitele nőhet. Amennyiben ezen előrejelzések bekövetkeznek, akkor a szakértők feltételezése szerint júliusban az unióban már nem lesz elegendő a termelés a növekvő kereslet kielégítésére.

Karácsony és Magyar Péter csődbe vitte Budapestet a fővárosi Fidesz szerint