Drágább tejet és vajat hoz a nyár

Piaci szakértők szerint emelkedni fog a tejtermékek ára a következő hónapokban. Ezt főként a nemzetközi piacokon tapasztalt hasonló folyamatokkal, illetve a gyengébb forint miatt visszaeső importtal indokolták. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet előrejelzése szerint júliusra előfordulhat, hogy az uniós piacon a termelés már nem tudja kielégíteni a keresletet.

Dénes Zoltán
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetek óta, lényegében április eleje óta emelkedik a vaj ára a nemzetközi árupiacokon, s ez várhatóan a vásárlókat sem hagyja érintetlenül. A német fogyasztót már elérte a vajárak világpiaci emelkedése. Ez napokon belül elér Ausztriába is, onnan pedig már csak egy ugrás a magyar piac – közölte lapunk megkeresésére Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. mezőgazdasági és élelmiszeripari tanácsadási üzletágának igazgatója. A szakértő arra számít, hogy a vajpiacon látható áremelkedés még ebben a hónapban nálunk is érzékelhető lesz. Mint mondta, a világpiaci áremelkedés a lassan magára találó keresletnek köszönhető. A szakértő véleménye szerint ebből kifolyólag az Európai Unió végre megszabadulhat a felhalmozódott, nyomasztó „vajhegyektől”. Ezt elősegíti az euró árfolyamának gyengülése is, emiatt ugyanis visszaszorulhat a közösségi piacra érkező import. Fórián szerint legfeljebb időleges hiányról beszélhetünk a tejpiacon. Ettől függetlenül úgy vélte, hogy a világpiaci trendek érzékelhetőek lesznek az árakon keresztül. Mint fogalmazott, nem kétséges, hogy a vaj árának emelkedése a többi tejtermékre is hatással lesz.
A magyarországi tej felvásárlási árának emelkedése áprilisban megtorpant, ám a további emelkedéséhez hozzájárulhat a mostani világpiaci drágulás. Az élelmiszer-ipari szakértő szerint ez annál is inkább bekövetkezik majd, mert a forint is gyengül, tehát az import versenyképessége csökken. Emellett – fogalmazott Fórián – a magyar fogyasztó is egyre tudatosabban keresi a hazai tejet és tejterméket a pultokon és a hűtőautókban, automatákban.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által tegnap közzétett jelentés szerint áprilisban az előző hónaphoz képest nem változott a tej termelői ára, amely jó ideje alig fedezi a gazdák költségeit. Az előző évhez képest a feldolgozók hat százalékkal kevesebb tejet vettek át a termelőktől. Az exporttermékek ára két százalékkal volt magasabb mint a belföldi ár, és négy százalékkal nőtt márciushoz képest. Havi összehasonlításban a termelők és kereskedők nem növelték tejkivitelüket, míg a feldolgozók 27 százalékkal többet exportáltak. Az AKI szakértői is a tej- és tejtermékek árának további emelkedésére számítanak. Mint írták, az Európai Unió vajtermelése 2,5 százalékkal, a sovány tejporé 11 százalékkal csökkenhet idén, miközben a két termék kivitele 26 és 23 százalékkal bővülhet. Felhívták a figyelmet arra is, hogy Kína élelmiszer-biztonsági kifogásokra hivatkozva várhatóan nem importál több tejterméket az Egyesült Államokból, amiért ismét csak az unió tejporkivitele nőhet. Amennyiben ezen előrejelzések bekövetkeznek, akkor a szakértők feltételezése szerint júliusban az unióban már nem lesz elegendő a termelés a növekvő kereslet kielégítésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.