(inog-e a kettős mérce )

Kristóf Attila
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy az a kettős mérce, amiről az elmúlt esztendőkben a jobboldali sajtóban oly sok szó esett, közös akarattal és lelkierővel átalakítható-e. Az egész kultúrára, sőt a társadalomra is kiható jelenségről van szó: a baloldal, ha szabad így neveznünk, illetve az önmagát liberálisnak vélő értelmiség szívesen játssza el a történelem ítélőszékének szerepét, ám a felettébb kacifántos ornátusban pompázó bírák sohasem elfogulatlanok. Ez a jelenség csöppet sem új keletű. Emlékeztetnem kell Jézus szavaira, amelyek szerint a farizeusok szeretik „megvastagítani homlokszíjaikat”, szeretik a „lakomákon való elöl üléseket”, és a piacokon úgy szólítják őket, „Mester, Mester”. Ez egy történelmi alapállás, ami az évszázadok során az egyedekben alig-alig változott, társadalmilag azonban merőben új formát öltött.
Aligha kétséges ugyanis, hogy Jézus és keresztény-apostoli egyháza a történelem legnagyobb reformját hajtotta végre, amely mind mostanáig hat, és átjárja az általános emberi kultúrát. Ugyanis amikor az egy Isten a pogányoké is lett, a hit szegletkővé vált, amelyre felépült az úgynevezett civilizáció. A furcsaság ebben az, hogy a változás tradícióvá válva a konzervativizmus szilárd alapja lett, s a modern időknek nevezett korszakban a jobboldalhoz soroltatott. A szekularizáció úgymond a maradiság egyik jellempólusát képezte, a felvilágosodás pedig, csúcspontján a francia forradalommal, az úgynevezett haladást és a baloldali értékeket sajátította ki, majd alkalmasint a kommunizmusba és a sztálinizmusba torkolt. A jobboldal iszonyú torzulása a nácizmussal következett be, a hitleri rémuralom és a holokauszt szörnyűségeinek megítélésében a kettős mérce nem játszott szerepet, a konzervatív és liberális, a „maradi” és a „haladó” társadalmi erők egyértelműen hozták meg elmarasztaló történelmi ítéletüket, amelynek abszolút helyessége vitathatatlan. A nácizmus természetszerűen a kultúrában és a politikában is döntő változásokat hozott, szörnyeteg volta balra tolta a világot, s a későbbi fordulat, a művelt nyugat és a kommunista rezsimek közötti ellentét, majd a kommunizmus bukása az egyensúlyt nem állította helyre. Már e két szörnyetegség megítélésében sincs konszenzus, az úgynevezett baloldali-liberális értelmiség hamar kiheverte a nagy Szovjetunió által képviselt eszmerendnek és politikai gyakorlatnak az összeroskadását, a Nyugat napirendre tért fölötte a teljes meg nem értés jegyében, a keleti végek értelmisége pedig trambulinnak használta a kommunista örökséget, s különösen szép hazánkban egész magasra jutott általa. A „haladó erők” ismét birtokba vették a köz- és kulturális szféra felsőbb régióit, mivel is az odatartozásból származott a haszon, a hírnév, az elismertség: a homlokszíjak megvastagodtak, az elöl ülések kisajátítódtak, s sorra bukkantak fel a mesterek. Ez történt a politikában, a gazdaságban, a művészetekben, a sajtóban, talán a tudományokban nem, legalábbis nem mindenütt. Ismét a liberális-baloldal határozta meg, mi a jó, mi a rossz, a jobboldal hibái ezáltal óriássá nőttek, míg az álbaloldal büszkeségéhez, szakértelméhez kétség se fért. A teljesítmények ebben a kettős rendszerben bíráltattak el, s az úgynevezett eszmeiség az anyagi javak elosztását is döntően befolyásolta.
Ha valaki elfogulatlanul összehasonlítaná a bal-, illetve a jobboldali elit (értelmiség) helyzetét, elképesztő eredményre jutna, akár ha a szakmai elismertséget, tekintélyt, a jómódot venné szemügyre. A gyűlölettől habzó Népszava című lap vagy az eszelősségig álliberális Magyar Narancs erkölcsi fölényt vél érezni a Magyar Nemzettel szemben, s van képe azt szélsőségesnek tekinteni.
Hogy hol és mikor kezdődik meg a kettős mérce összeroppanása, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.