Kiugró rezsiköltségek

Kiugróan magasak hazánkban a rezsiköltségek, akár a havi kereset háromnegyedét is elvihetik – derül ki egy lapunk birtokába került szakértői anyagból. Korábbi bejelentések szerint az új kormány a közeljövőben a családok rezsikiadásainak letörését kezdeményezi.

Dékány Lóránt
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megalapozottnak tűnnek az új kormány rezsiköltségek letörésével kapcsolatos törekvései. Legalábbis ezt támasztja alá az a lapunkhoz eljuttatott, hatósági körökből származó szakértői tanulmány, amely szerint ma akár a fizetés 75 százalékát is elviheti a lakás fenntartásának összköltsége. Különösen így van ez azoknál a két-három fős családoknál, amelyek minimálbérből élnek (ez ma havonta 73 500 forint). A tanulmány külön kiemeli az energiaárakat, amelyek egy kisebb vidéki városnál átlagban havonta 22 950 forintot tesznek ki, míg Budapesten vagy a nagyobb városokban 21 150 forintot költenek ugyanerre a háztartások. Ez az elem egyértelműen a legnagyobb tétel a családok rezsijében. Ezt szorosan követik a távközlés költségei. Az összeállítás szerint ez a tétel – amennyiben kábeltévé-, internet-, vezetékes-, illetve mobiltelefon-előfizetéssel is bír az adott háztartás – átlagosan havi 18 800 forintot tesz ki. A legnagyobb kiadás a világháló előfizetése, aminél a dokumentum – a szolgáltatók árait összehasonlítva – átlagosan havi hatezer forintot mutat ki. A magas alapdíj miatt a vezetékes telefonért is átlagban többet fizetünk, mint a mobilhasználatért.
Az áramfogyasztás az energiaköltségek 29–33 százalékáért felelős. A két tőzsdén lévő magyarországi áramszolgáltató, az egy cégcsoporthoz tartozó Elmű és Émász mostanság tette közzé idei első negyedéves gyorsjelentését, amelyből kiderül: az előbbi társaság 70, az utóbbi pedig 50 százalékkal növelte adózott eredményét az előző év utolsó negyedéhez képest.

*

Boross Norbert, a társaságcsoport szóvivője megkeresésünkre elmondta, a sokakat meglepő magas profit jelentős része nem a lakossági díjakból származik. Ebben a körben ugyanis a tarifa szinte valamennyi elemét szabályozzák a hatóságok. A szóvivő hangsúlyozta, a háztartásokat ellátó szolgáltatók kilowattóránként 1,9 forintos árrést alkalmazhatnak. Ha ezt túllépik, akkor – mint az elmúlt két évben történt – vissza kell adniuk a fogyasztóknak a többletbefizetés öszszegét. Boross Norbert kifejtette, komoly nyereséget az első negyedévben a versenypiacon értek el, ahol a cégcsoportot a Magyar Áramszolgáltató Kft. képviseli. Ennek a társaságnak azonban nincsenek lakossági ügyfelei.

Változás a villanynál. Ismét több áramot használ a magyar lakosság – mondta el lapunknak a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító vezérigazgatója. Tari Gábor hozzáfűzte, az előző évben 5,2 százalékkal csökkent a fogyasztás 2008-hoz képest, ám idén már 1-1,5 százalékos emelkedést tapasztalnak a tavalyi évhez viszonyítva. A vezérigazgató kijelentette: amennyiben tovább tart a gazdasági válság, akkor éves viszonylatban a 2009-es adatot ismételheti az áramfelhasználás. Az első negyedévben az Elmű 9, az Émász pedig 11 százalékkal értékesített kevesebb villamos energiát. A nem lakossági ügyfelek 20 százalékkal kevesebb áramot vettek át 2009 azonos időszakához képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.