Lejtmenetből neki a kaptatónak

A jelenlegi kosárlabdaedzői karból egyedül Farkas Sándor mondhatja el magáról, hogy férfi- és női csapattal is nyert bajnokságot. A ZTE-vel kétszer (1990, 1992), az Albacomppal háromszor (1998, 1999, 2000), a hölgyeknél pedig a Sopronnal egyszer (2002) lett aranyérmes. Az elmúlt öt évben a BSE-nél dolgozott, június elsejétől új kihívásként az 1997-ben bajnoki címet szerzett, és az amatőr létből újfent a profizmus felé törő Ferencváros trénere lesz.

2010. 05. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székfoglalójakor azt ecsetelte, az FTC-nél az ön elképzeléseivel megegyező jövőképet vázoltak fel a vezetők, az utánpótlásra építkezve kell évről évre egyre erősebb csapatot kialakítania. Miért kellett ehhez a zöld-fehérekhez szerződnie, hasonló munkát végzett a BSE-nél is?
– Valóban. Amikor öt évvel ezelőtt elkezdtem dolgozni a Városmajorban, a tervek között még az szerepelt, hogy néhány éven belül akár a bajnoki aranyérmet is megcélozzuk. Ezzel szemben ma már az elődöntőről is legfeljebb csak álmodozhatunk. Az anyagi feltételek szorító hiányában sajnos szomorú lejtmenetet vett a szakosztály, ami a szakmai munkára is rányomja a bélyegét. Ne gondolja senki, hogy az aranyérem csillogásának vonzásában élek, hál’ Istennek elégszer volt már részem sikerben. Sokkal jobban bántanak az olyan dolgok, amelyek a BSE-vel is történnek. A klubnál a tizenháromtól tizenhat évesig terjedő korosztályban tíz-tizenöt kimondottan tehetséges lány játszik. Ám semmi sem garantálja, hogy a csapat learathatja a szívós nevelőmunka gyümölcsét, sőt sokkal inkább ennek az ellenkezője a valószínű. Szabó Fanni például idén már harminc perceket játszott az NB I-ben, ám a nyártól Sopronban folytatja, ami ellen semmit sem tehetünk.
– Az elmúlt években a BSE hasonlóképpen járt Horti Dórával, Fürész Diánával, Vida Annával, csak hogy a legismertebbeket említsük.
– Így van. Egy nagy múltú, még mindig a magyar női kosárlabdázás legsikeresebb csapatának számító egyesületnél nem lehet cél pusztán az utánpótlásképzés. S hogy őszinte legyek, hosszú távon ez engem sem elégít ki. Kifejezetten szeretek fiatalokkal foglalkozni, de csak azzal a tudattal, hogy viszontlátjuk a közös munka eredményét. A mai napig büszke vagyok arra, hogy még Sopronban Honti Kata tizenöt évesen nálam mutatkozott be az NB I-ben. Vagy említhetném Völgyi Pétert, a ZTE bajnokesélyes férficsapatának a vezetőedzőjét. Tizenkét éves korában én csábítottam el egy atlétikaversenyről kosárlabdázni.
– Honnan?
– Igen, egy atlétikaversenyről, ugyanis vadásztam a tehetségeket. Rögvest feltűnt, hogy Péter a távolugrásnál szinte nem akart földet érni. Óriási tehetség volt, csak úgy hívtam, hogy a kis Jordan. Hatalmas balszerencse, hogy még tizenévesen súlyos balesetet szenvedett, elütötte egy autó, ami után versenyszerű sportolásra már nem gondolhatott, az egészsége volt a tét. Edzőként pótolhatja az elmulasztott karriert, én legalábbis nagyon szorítok neki.
– Mielőtt aláírta a szerződést, felmérte, hogy a Ferencváros hogy áll tehetségek dolgában?
– Mindig nyomon követtem a fiatalokat, és noha az FTC-nél az NB I/B alatt eddig csak kadett- és junior csapat volt, akadnak ügyes játékosok, akiket néhány éven belül be lehet építeni a felnőttek közé. Ám reményeim szerint június elsejétől minőségében teljesen más munkához látok. A feladat emlékeztet a pályafutásom kezdetére, amikor 1980-ban szinte a semmiből kezdtük meg felépíteni a kosárlabda-szakosztályt Zalaegerszegen, és 1990-ben zömében saját nevelésű játékosokkal nyertünk bajnokságot. A Ferencvárosnál hamarosan hatszáz gyerekkel szeretnénk dolgozni, néhány év alatt szép eredményt érhetünk el.
– Ám a felnőttcsapattól már jövőre azt várják el, hogy bejusson az első nyolc közé. Hogyan, kikkel?
– Természetesen szükség van felnőttekre, hogy a fiatalok lássanak maguk előtt példaképeket, célt a további munkához. Ennek szellemében szeretnénk igazolni, a tárgyalásokat már meg is kezdtük, de konkrétumok híján neveket még nem említhetek.
– Az FTC jelenleg az NB I/B rájátszásában vitézkedik. Mi lesz, ha nem jut fel?
– Ennél kacifántosabb a helyzet. A női liga korábban olyan szabályt hozott, miszerint az NB I-ből nem lehet kiesni és feljutni oda. Hasonló még a Premier League esetében sem képzelhető el. Ha másként nem ment volna, a szövetségnek kellett volna lépnie, de szerencsére a józan észre hallgatva a liga 11:1-es szavazati aránnyal magától is elfogadta a jelentkezésünket, így jelen állás szerint jövőre tizenhárom csapat alkotja az első osztályt.
– Nőkkel és férfiakkal is hosszú éveket dolgozott. Kikkel könnyebb?
– A nőknél a taktikai elemek, a férfiaknál az egyéni képességek a fontosabbak. A nőkkel edzeni, a férfiakkal meccselni könnyebb. Mindkét munkának megvan a maga szépsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.