Módosították az alkotmányt

Megnyílt a jogi lehetőség is az új kormány megalakulására, miután a parlament elfogadta az ehhez szükséges törvénymódosításokat. Az új szabályok szerint fog megtörténni a kormányzati átadás-átvétel, miután a parlament tegnap elfogadta az erről szóló javaslatot. Az alkotmány is módosult: legfeljebb 200 fős lehet majd az Országgyűlés, ezenkívül 13 kisebbségi képviselő is helyet kaphat majd a Házban.

Bodacz Balázs
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túl gyors a tempó. Balczó Zoltán, az Országgyűlés jobbikos alelnöke kifogásolja, hogy az Országgyűlés túl gyorsan dolgozik. Hozzátette: az időszűke miatt bizonyos indítványokról még frakción belül sem tudnak döntéseket hozni. Gyüre Csaba, az alkotmányügyi bizottság jobbikos alelnöke hozzátette, hiába kérnek időt a javaslatok áttanulmányozására, azokat a kormányzati többség szavazataival mégis elfogadja a Ház. (V. A.)


Tegnap elfogadta az Országgyűlés azt az alkotmánymódosítást, amely kétszáz főben maximálja a parlament létszámát. A nemzetiségek képviselőinek további 13 hely állna rendelkezésére a Házban. Az alkotmányba ezenkívül új elemként bekerült a miniszterelnök-helyettes intézménye is.
Az alaptörvényről szóló szavazás során némi félreértés mutatkozott, ugyanis a Fidesz név szerinti voksolást kért; egy forgatókönyvi hiba miatt azonban korábban már géppel is kinyilvánították akaratukat a képviselők, és végül a házbizottság úgy foglalt állást, hogy ez utóbbinak az eredményét kell véglegesnek tekinteni. Eszerint 306 igen, 16 nem és 35 tartózkodás mellett ment át a javaslat. Érdekesség, hogy több szocialista politikus a második, tehát a név szerinti voksoláskor már finomította első körös szavazatát: ilyen volt többek között Bárándy Gergely, Botka László, Gyurcsány Ferenc és Kiss Péter, akik a tartózkodás helyett másodjára már támogatták a tervezetet. Az elutasító álláspontot pedig Baja Ferenc, Göndör István és Kovács Tibor tartózkodásra módosította.
A parlament tegnap a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslatot is elfogadta; a jogszabály visszaállítja a közigazgatási és a helyettes államtitkári tisztséget, illetve a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalokat. Szintén jóváhagyta a Ház a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt. A rendelkezés szabályozza a kormányzati átadás-átvételt is, amely már a most távozó kabinetre is vonatkozik.
– Jogilag is megnyílt a lehetőség, hogy megalakuljon az új kormány – mondta Navracsics Tibor leendő közigazgatási és igazságügyi miniszter. Az új struktúrában a fideszes politikus szerint az eddigi gyakorlattal ellentétben nem az ágazati lobbik ütköznek majd egymással, hanem a kormányzati politika értékei valósulhatnak meg. A fideszes politikus közölte, hogy a közigazgatási államtitkári posztok visszaállításának elsődleges célja éppen a pártsemleges működés biztosítása volt. A Navracsics által vezetett minisztérium közigazgatási államtitkára felel majd a kormányzat személyügyi politikájáért, aki – mondta a miniszteri szék várományosa – erősebb jogosítványnyal, úgynevezett kifogásolási joggal is rendelkezik majd, amely azonban nem jelent vétójogot.

Új vagyongazdálkodás. Önálló ágazat lesz a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium lesz az állami vagyongazdálkodás kizárólagos ágazati irányítója és felügyelője. Fónagy János (Fidesz) az állami vagyonnal való felelős gazdálkodásért szükséges törvények módosításáról szóló javaslatról szóló expozéjában azt mondta: az előterjesztés célja, hogy új típusú, értékalapú nemzeti vagyongazdálkodás egységes rendszere jöjjön létre. Józsa István, az MSZP vezérszónoka arra hívta fel a figyelmet, hogy a tervezet elfogadásával csorbulni fog a transzparencia. A Jobbik elfogadhatónak tartja a törvénymódosítás időzítését és alapelképzelését, ugyanakkor hiányolja a vagyongyarapítás, illetve az ellenőrzés feltételeinek kifejtését. Az LMP szerint a nyilvános ellenőrzés biztosítása a legfontosabb szempont az állami vagyongazdálkodás területén, ahol nem privatizációra, hanem demokratizálódásra lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.