Javult az árvízi helyzet az országban, de Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Sajó és a Hernád torkolatában kritikus állapotok uralkodnak – közölte tegnap sajtótájékoztatóján az ügyvezető kormány vízügyi szakállamtitkára. Kóthay László hangsúlyozta, hogy 1544 kilométeren van árvízvédelmi készültség. – Ebből 130 kilométer védvonalon, beleértve a Bódva teljes hosszát, amely 120 kilométer, rendkívüli, míg 364 kilométeren harmadfokú a készültség. A belvízzel elöntött terület nagysága azonban 24 óra alatt megduplázódott, már 140 ezer hektár áll víz alatt – tette hozzá. Az államtitkár kitért arra is, hogy az árvízi védekezésben érintett tárcáknak tegnap 15 óráig kellett eljuttatniuk a védekezéshez igényelt előleg öszszegét a vízügyi szakállamtitkárságra, hogy azt mielőbb jóváhagyhassa a kormány.
Váradi József, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója úgy fogalmazott: az elmúlt napokban „csatákat nyertünk, de háborút még nem”, ugyanis a Tisza bal oldali mellékfolyói áradásnak indultak. A Tisza „megtámasztja”, így viszszaduzzasztja a Sajót, ezáltal a Hernáddal alkotott deltában még kritikusabbá válhat a helyzet, ezért ezeken a szakaszokon hoszszan elhúzódó áradásra és védekezésre kell készülni. – Jelenleg a Hernád alsó szakaszánál lévő településeknél, valamint a Sajó– Hernád-torkolatnál, Ónod mellett folyik a legintenzívebb védekezés – közölte a főigazgató. Napközben vízátfolyások alakultak ki a Bódva gátjain Edelénynél, a korábbi töltésszakadás helyét zúzalékkal tömték be egy markoló segítségével.
A lassan apadó, ám továbbra is magas vízállás miatt egyre több az árvízi jelenség a Zagyva és a Tarna Szolnok megyei gátszakaszain, míg a Tiszán újabb árhullámot indított el a vízgyűjtőkön lehullott eső.
Muhoray Árpád vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes főigazgatója azt mondta: már tízezren védekeznek az áradás ellen, a tűzoltók pedig tízszer annyi alkalommal vonulnak ki naponta, mint egy átlagos napon; főleg leszakadt vezetékekhez, kidőlt fákhoz és a víz szivattyúzásához hívják őket. Borsod megyében 2500 épület és 2591 ember veszélyeztetett, a kitelepítettek száma 876-ra csökkent.
Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. tájékoztatása szerint ma délutánra járható lesz az M1-es sztráda egyik pályája. Ismert, szerda délelőtt a Cuhai-Bakony-ér áradása miatt rendeltek el teljes útzárat az M1-es sztrádán Győr és Bőny között, mert a víz alámosta az egyik hidat és az utat, ennek következtében az út két sáv szélességben beomlott. Emiatt tegnap a környéken óriási dugó alakult ki.
Apadnak Észak-Dunántúl megáradt patakjai, több helyen megkezdődhetett a védőgátak bontása, a károk felmérése. A nagyobb biztosítókhoz eddig bejelentett kár már országszerte több milliárd forintra rúg, és még legalább harmadával emelkedhet. A károknak csaknem 95 százaléka köthető a viharokhoz és a felhőszakadásokhoz.
Az OTP Bank tegnap bejelentette, hogy 500 millió forint segélyt ad az árvíz sújtotta magyarországi térségeknek, az adomány szétosztását a Magyar Vöröskereszt koordinálja. A szervezet tegnap meg is kezdte az adományok szétosztását.
Az ÁNTSZ közben tegnap felhívta a lakosság és az érintett önkormányzatok figyelmét arra, hogy az árvízzel, belvízzel sújtott területeken a járványok, betegségek elkerülése érdekében a legfontosabb teendő a fertőtlenítés.
Miközben országszerte ezrek védekeznek az árvíz és belvíz ellen, vannak, akik a katasztrófát kihasználva próbálnak gazdagodni. Megjelentek az álkárfelmérők, a védekezőket meglopó tolvajok és az ismeretlen adománygyűjtők is.

El sem hiszi mekkorát nőttek a nyíregyházi jegesmedve ikrek - videó