Vita a kisebb önkormányzatokról

Többéves adósságát pótolhatja az Országgyűlés a kisebb önkormányzati testületek létrehozására benyújtott törvény elfogadásával – jelentette ki Kósa Lajos. Az ellenzék nem támogatja az indítványt, mert úgy véli, az a Fidesz hatalomba ágyazását szolgálja.

Török László
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parlamenti expozéjában Kósa Lajos kifejtette, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslat megőrzi a jelenleg is érvényes választási rendszert, annak célja az önkormányzati testületek létszámának csökkentése a működőképesség, a hatékonyság és az ésszerűség elveinek figyelembevételével. A Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere szerint az 1990-ben megalkotott, 1994-ben módosított önkormányzati választójogi törvény számos pontja idejétmúlt, és sérti az arányosság elvét. A politikus kifejtette, javaslatuk megoldás arra, hogy az állampolgárok szavazati joga ne sérüljön, és a kisebb támogatással rendelkező jelöltek is bejuthatnak a kompenzációs lista segítségével egy-egy testületbe.
Botka László, Szeged MSZP-s polgármestere szerint a javaslat célja, hogy aktuálpolitikai szempontok alapján írják át a választási törvényt, ami „tisztességtelen, hazug és antidemokratikus eljárás”. Közölte, a törvény a „győztes mindent visz” elvére épül, és a vesztesre leadott szavazatok lényegében elvesznek, hiszen a kompenzációs lista súlyát felére-harmadára csökkentik. Ivády Gábor (LMP) szerint is inkább pártpolitikai érdekeket szolgál a törvény, amely a civil szervezetek szakértőinek testületekbe jutását megnehezíti, és nem eredményez komoly költségmegtakarítást. A jobbikos Apáti István a demokrácia elleni támadásként értékelte az indítványt. A képviselői létszám csökkentésével egyetért a radikális párt, de a módját ellenzi.

Rend lesz a parkolásban. Véget kell vetni a magáncégek vircsaftjának – mondta Rogán Antal (Fidesz) a parkolás szabályozásáról szóló törvényjavaslat expozéjában. A tervezet szerint parkolási szolgáltatást, parkolásüzemeltetést, -ellenőrzést csak az önkormányzat vagy az önkormányzat százszázalékos tulajdonában lévő, általa alapított cég láthatna el a jövőben.
Az MSZP-s Horváth Csaba arról beszélt, hiba volt eddig, hogy az önkormányzati bevételek útja, felhasználása, elszámolása nem volt átlátható. A Jobbik egyebek mellett előírná a parkolóhelyek tisztán tartását, illetve hó- és jégmentesítését, valamint az első óra várakozást ingyenessé tenné. Az LMP szerint a fizetős parkolásnak elsősorban a városi közúti közlekedés arányának visszaszorítását kellene szolgálnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.