Napirend előtt a parlamentben is megmagyarázta az MSZP, hogy miért nem támogatták a trianoni emléknapról szóló, hétfőn elfogadott törvényt. Szabó Vilmos frakcióvezető-helyettes felszólalásában a békediktátumokra adott rossz válaszokról beszélt, megemlítve a zsidó értelmiségiek ellen 1920-ban hozott numerus clausus törvényt, a müncheni szerződést (ebben 1938-ban az európai nagyhatalmak területi követeléseit rendezték) és a Don-kanyarban elszenvedett súlyos veszteségeinket. Szabó Vilmos külföldi, pontosan meg nem nevezett lapok beszámolóinak címét idézve – „Vissza a XIX. századba”, „A nacionalizmus fellángolása Magyarországon és Szlovákiában”, „Magyar halottkultusz” – a nacionalizmus megerősödését vetítette előre. Elmondta, hogy a Gyurcsány Ferenc köré szerveződő Magyar Demokratikus Charta ma konferenciát tart a témában. A kormányoldalon megütközést váltott ki az MSZP-s képviselő felszólalása. Lukács Tamás (KDNP) arról beszélt, a szocialisták nem értik, hogy a „nemzeti” már nem szitokszó. A kereszténydemokrata honatya kiemelte, a Trianonra emlékező törvény nem a holokausztról vagy más történelmi tragédiáról szól. – Tücsköt-bogarat, holokausztot, numerus clausust, Don-kanyart összehordanak, csak hogy megmagyarázzák, miért nem szavazták meg a törvényt – fakadt ki Balsai István (Fidesz) is.
A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényt hétfőn fogadta el a Ház. A jogszabály a trianoni békediktátum máig ható következményeiről beszél, arról, hogy a szerződés a Kárpát-medencében élő magyarok sorstragédiája. A Trianonban 1920. június 4-én aláírt diktátum évfordulója ezen túl a nemzeti összetartozás napja lesz.
Zúgnak a harangok. A reformátusok és az evangélikusok már döntöttek: a trianoni békediktátum 90. évfordulóján, pénteken 16 óra 30 perckor harangozni fognak. A katolikusoknál még nincs erről hivatalos állásfoglalás. Annyi biztos, hogy pénteken 18 órakor Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek a Szent István-bazilikában misét celebrál az emléknap alkalmából. Számos emlékezés lesz még az országban, köztük délután négy órakor a fővárosi Március 15-e téren. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége és a Civil Összefogás Fórum rendezvényére a határon túli magyarok is nagy számban jönnek el. Az ünnepi szónok Tőkés László lesz. (MN)

Elúszott a gát – Csillaghegy védtelen maradt: Gyepes Ádám keményen bírálja a fővárosi vezetést