Akciótervet hirdet a kormány

Ma ismerteti – előbb a Fidesz és a KDNP frakciójával, majd a parlamentben a közvéleménnyel – Orbán Viktor miniszterelnök azt a gazdasági akciótervet, amelynek fő célja a költségvetés lyukainak betömése, az idei évre kitűzött, 3,8 százalékos államháztartási hiánycél elérése és a gazdasági növekedés beindítása. Az akciótervről az előző három napban tárgyalt a kormány.

Munkatársainktól
2010. 06. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az új adatok szerint kiábrándító a büdzsé helyzete: az idei első öt hónapban az állam összesen 736,2 milliárd forinttal költött többet a bevételeinél – közölte tegnap Varga Mihály, a miniszterelnökség államtitkára, a gazdasági tényfeltáró bizottság vezetője, aki szerint a Bajnai-kormány valótlan tájékoztatást adott a költségvetésről. A májusig felgyülemlett deficit az egész évre tervezett hiány 84,6 százalékát teszi ki. A kormány még nem hozott végső döntést arról, hogy bevezessen-e adót a bankok számára, és a nyugdíjpénztárak esetleges államosításáról sem tárgyalt.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint 260–390 milliárd forintot kitevő egyenlegjavítást kell elérni az intézkedésekkel, amelyek között szerepel az állami kiadások csökkentése, egy 15–20 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése, ám újabb megszorítások nem lesznek.
A parlamentnek is témát adtak a fideszes Kósa Lajos és Szijjártó Péter múlt heti, az ország gazdasági és pénzügyi helyzetére vonatkozó kijelentései. Mesterházy Attila (MSZP) nem kevesebbet javasolt, mint hogy a költségvetési mellett a nemzetbiztonsági bizottság is foglalkozzon az üggyel, hiszen „nem zárható ki”, hogy tudatos spekuláció céljával hangzottak el a nyilatkozatok. A politikus a fideszes képviselők nyakába varrta a hazánk iránti nemzetközi bizalom elvesztését, míg az új kabinet ezért az elmúlt nyolc év kormányzását okolta. Kósa Lajos újságírók előtt elismerte, szerencsétlenül fogalmazott, amikor a múlt héten államcsőd közeli helyzetről beszélt. Azt azonban megerősítette: nem azt kell hibáztatni a bajokért, aki kimondja, hanem azt, aki okozta azokat.
Tegnap egyébként megnyugodni látszottak a befektetők, mert bár a tőzsde eséssel nyitotta a napot, zárásra sikerült majdnem nullára visszatornászni a BUX-indexet, és erősödött a forint is.
Továbbiak a 3., a 11. és a 12. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.