Átvette az új kormány az adóhivatalt is

Megtörtént tegnap az adóhivatalban az ügyek átadás-átvétele. Ha búcsút kell vennie a hatóság vezetői székétől, Szikora János a jogi és közigazgatási ismereteit hasznosítaná – mondta lapunknak adott interjújában az adóhivatalt több mint öt éve irányító elnök, aki nem tartotta elvetendő intézkedésnek az APEH és a vámhatóság összevonását.

Jakubász Tamás
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Menesztik a PM nagyágyúit. Nem tart igényt a Pénzügyminisztérium (PM) több vezetőjére a jövőben a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium – tudta meg lapunk. Információink szerint ezen a héten végleg befejezi munkáját az államháztartásért felelős Végh Szabolcs, az adóügyeket követő Karácsony Imréné, valamint a pénzügyekért felelős Kovács Álmos és a vagyonpolitikai kérdésekkel foglalkozó Detrekői László. Matolcsy György kabinetfőnöke, Wiedermann Helga tegnap megerősítette: jövő héten mind a négy személy munkáját az új államtitkár-helyettesek veszik át. Elbúcsúzott a közlekedési tárca munkatársaitól Antali Károly, a közösségi közlekedés korszerűsítéséért felelős miniszteri biztos is a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület értesülése szerint. Antali Károly nevéhez fűződik az utóbbi évek legnagyobb mellékvonal-bezárási akciója. A Fidesz közzétette, hogy mindazokon a bezárt mellékvonalakon újraindítja a személyszállítást, ahol az műszakilag kivitelezhető. (MN)


Az adóhatóságnál is megtörtént tegnap az átadás-átvétel. Hány oldalas az APEH jelenlegi helyzetét leíró dokumentum?
– Az átadás-átvételről készült jegyzőkönyvek nem nagy terjedelműek, ugyanakkor több ezer oldalon összegeztük a hivatal állapotát, terveit, a folyamatban lévő ügyeket, s az elvégzett munkát. Minden iratot öt példányban készítettünk el, körülbelül egy köbmétert tesz ki a papírhalmaz. Az átadás-átvétel több óráig tartott.
– Szó esett arról, hogy a jövőben ki vezeti az adóhivatalt?
– Ez nem volt témája a tegnapi hivatalos eljárásnak.
– Ön meglehetősen régóta, 2005 márciusától irányítja az APEH-ot. Kinevezésekor többen azt mondták: Veres János embere került az adóhatóság elnöki székébe.
– Veres Jánossal akkor kerültem szakmai kapcsolatba, amikor még Szabolcs megyében dolgoztam. Veres ekkor a parlament költségvetési bizottságának tagja volt, én pedig az APEH megyei igazgatóságánál tevékenykedtem, így adószakmai kérdésekben egyeztettünk. Később a helyi kereskedelmi és iparkamaránál működtünk együtt. Engem egyébként Draskovics Tibor nevezett ki az APEH vezetőjének, elnök voltam Veres János minisztersége alatt, s tisztségemet az Bajnai-kormány időszakában is megőriztem.
– Az átmeneti kabinet pénzügyminiszterével milyen viszonyt ápolt?
– Oszkó Péterrel is kiegyensúlyozott szakmai kapcsolatban álltam. A tárcavezető a stratégiai elvárásokat fogalmazta meg, és értékelte a szervezet tevékenységét, a napi egyeztetéseket azonban elsősorban az államtitkárral és a szakállamtitkárral folytattam le.
– A kiegyensúlyozott kapcsolat ellenére Oszkó miniszteri működése alatt vonultak utcára az adóhivatali dolgozók. Tavaly az érdekvédők kimutatása szerint több mint húsz százalékkal esett az APEH-osok keresete. A tüntetést és a pénzhiány miatti belső feszültséget nem tartja személyes kudarcnak?
– A válság nyomán mérséklődtek az adóbevételek, emiatt elmaradt a mozgó bérnek nevezett jutalom jelentős része, munkatársaink pedig – fegyelmezett keretek között – demonstráltak a keresetcsökkenés ellen. Ezt a helyzetet főként a világméretű krízis idézte elő, ezért nem tartom személyes kudarcomnak. Úgy érzem, legfeljebb az a döntésem emlegethető fel, amelyet az illetékügyek fővárosi és Pest megyei átvételével kapcsolatban hoztam. Ezeken a területeken fokozatosan olvasztottuk be az illetékhivatalokat saját szervezetünkbe, míg másutt ez azonnal megtörtént. Talán e döntés is közrejátszott abban, hogy Budapesten és Pest megyében több gondunk akadt az illetékekkel.
– Az illetékügyek mellett az utóbbi időben a vagyonosodási vizsgálatok adták a legtöbb beszédtémát. Az APEH az elmúlt három évben húszezernél is több ilyen ellenőrzést fejezett be, s rendszerint – mondják szakértők – a középosztályhoz tartozó magánszemélyek ellen indítottak eljárást.
– Gyakran éri az adóhivatalt az a vád, hogy a nagy adózókat nem vizsgálja. Ez tévedés. Az a 450 milliárd forintnyi adóhiány, amit évente a különféle ellenőrzéseinkben megállapítunk, nem jöhet össze csak az alacsony keresetűek és a kis cégek ellenőrzéséből. Az Alkotmánybíróság egyébként nemrégiben kimondta, hogy a vagyonosodási vizsgálatok gyakorlata nem sérti az alaptörvényt.
– Mit emelne ki elnökségének időszakából?
– Mára teljessé vált a társaságok elektronikus bevallási rendszere, emellett számos adózási teendő a világhálón keresztül is elintézhető.
– Az APEH komoly átalakulás előtt áll: az új kormány összeolvasztja a vámhatósággal. Mit gondol erről?
– Az utóbbi időben a világ számos pontján összevonták a pénzügyi ellenőrző szervezeteket, így az egységesítés semmiképpen sem elvetendő.
– Eldöntötte már, mihez kezd, ha távoznia kell az adóhatóság elnöki székéből?
– Több lehetőséget mérlegelek. Úgy vélem, jogi és közgazdasági ismereteimet, valamint a vezetői tapasztalatomat a közszférán kívül is hasznosíthatom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.