Az energiaárak brutális növekedését okozhatja a brüsszeli terv

Hamarosan gazdasági egyeztetést tartanak az ukrán energiafenyegetés miatt.

2025. 05. 24. 10:58
Az Európai Bizottság jelentése szerint, ha az állam megvédi a családokat az áremelkedéstől, akkor nem csökken eléggé az energiafogyasztásuk és ez fenntartja az orosz importigényt Fotó: MTVA/Faludi Imre
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány elkötelezett amellett, hogy megvédje a lakosság rezsicsökkentett energiaárát a brüsszeli energiafenyegetéssel szemben. Orbán Viktor miniszterelnök szerint ezt csak közös fellépéssel lehet elhárítani. Mint írta a Facebook-posztjában „ebből elég volt!”, és hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is a „józan ész pártján áll”.

Az ukrán energiafenyegetés miatt ma rendkívüli gazdasági egyeztetést is tartanak – ezt írta ki Facebook-profiljára a miniszterelnök. 

Brüsszel újabb szankciókat fontolgat ami ezúttal a teljes orosz energia elzárásáról szólna. Az elemzők szerint ez jelentősen növelné, nem csak itthon, egész Európában az energiahordozók kiskereskedelmi árát, a gáz a háromszorosára, az áram ára a duplájára nőne.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint a brüsszeli bürokrácia abszurd energiapolitikája nem az európai emberek érdekeit, hanem Ukrajna támogatását szolgálja, bármi áron.

 Magyarország azonban nem kér ebből.

Nem túlzás azt állítani, hogy drasztikusan növekednének az áram- és fűtésszámlák az orosz energiahordozók betiltásával – nyilatkozta Magyar Nemzetnek több energetikai szakértő is. Nem a rendszerhasználat, hanem az alaptermékek díjai ugranának meg, ráadásul a gáz ára és a villamos energia termelési költségei között szoros összefüggés van.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza például úgy fogalmazott, Magyarország csupán belföldi termelésből nem tudja a földgázszükségletét fedezni. Eddig Oroszország volt a fő, ám nem az egyetlen beszerzési forrás. Erre épült ki infrastruktúra, illetve mivel Magyarországnak nincs tengere, amin keresztül az LNG könnyen szállítható lenne. A gáz beszerzésében ugyanis nemcsak az fontos, hogy mennyi a gázmolekula ára, hanem az is, hogy mennyiért lehet idehozni. A várható árnövekedés egyik okozója pedig pontosan ez: 

míg az orosz gáz csővezetéken eljön Magyarországra és ez benne van az árban, addig ennél az LNG+vezetékes szállítás érdemben többe kerül, más csak az adott útvonalon kiszabott magasabb szállítási díjak miatt is – magyarázta Regős Gábor.

Németh Szilárd ugyancsak egy Facebookon videóban azt mondta: Ukrajna arra akarja rávenni Brüsszelt, hogy teljes egészében tiltsa meg az orosz földgáz és kőolaj behozatalát az Európai Unióba. Ez az ukrán energiafenyegetés nekünk, magyaroknak azt jelentené, hogy vége van a rezsicsökkentés időszakának.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.