Bankadók ideje

Szabó Anna
2010. 06. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdaságot pénzforrásokkal olajozó gépezetekből mára felismerhetetlen konglomerátumokká váltak a bankok, amelyek egyre inkább eltávolodtak a társadalom szempontjából eredetileg hasznos tevékenységüktől. Épp itt az ideje, hogy új időszámítás kezdődjön a pénzintézetek történelmében. A széljárás megváltozott: a bankadóval kapcsolatos fenti gondolat ugyanis nem máshol, mint a nemzetközi pénzvilág véleményformáló lapjában, a Financial Times hasábjain jelent meg, pontosan egy nappal azután, hogy a bankárok tavalyi bónuszadójának csillagászati számai nyilvánosságra kerültek.
Miközben hazánkban jelenleg 120 milliárd forintnyi, a bankokat átmenetileg érintő adóról folynak a késhegyig menő tárgyalások, addig csak az Egyesült Királyságban közel 2,5 milliárd fontot, vagyis mintegy 830 milliárd forintot kell fizetniük azoknak a bankároknak, akiknek prémiuma 25 ezer dollárnál magasabb volt tavaly, vagyis a válság évében. A menedzserek jutalmának felét viszi el a közfelháborodás hatására bevezetett bónuszadó, vagyis a bankárok szűk köre ugyanezt az összeget vághatta zsebre éppen abban az időszakban, amikor az adófizetők pénzén több óriásbanknak kellett állami mentőövet dobni. A megbillent arányokat mutatja, hogy a szigetországban működő amerikai pénzintézetek vezetői az utóbbi évben kétmilliárd dolláros prémiumot kasszíroztak: jogilag megtehették, hiszen a megsegített bankok többsége időközben már visszafizette az adófizetők óriáskölcsönét, így az átlagkeresetek több ezerszeresét kitevő jutalmakat háborítatlanul osztogathatják újra a Cityben.
Most azonban fordulhat a kocka.
Hazánkban a bankadó erkölcsi alapját nem csupán a válság mélypontján kiutalt segélycsomag adja, hanem a pénzügyi krízis elmélyülésében játszott banki felelősség is. A szektor szabályozatlanságából és a pénzintézetek felelőtlenségéből fakadó irdatlan veszteségeket ugyanis nem lehet egyoldalúan áthárítani a lakosságra. Nálunk nem a hamis hitelminősítéssel felcímkézett értékpapírok jelentették a kockázatot, hanem a devizában folyósított hitelek korlátlan felhalmozódása, amely mára több százezer családot sodort a létbizonytalanság szélére. Közel egymillió honpolgárunk aggódhat nap mint nap a svájci jegybank árfolyam-erősítő lépései miatt, miközben az euró gyengülésével az európai mentsvárként szolgáló alpesi valuta amúgy is erősödik. Az árfolyamkockázatot a hazai bankok száz százalékban az ügyfelek vállára tették, ráadásul a hazánk eladósítása miatt megemelkedő országkockázat következtében a vállalkozók ma kétszer annyi kamatot fizetnek hiteleikért, mint a nálunk jóval fegyelmezettebben gazdálkodó csehek. Mindezt tetézi, hogy a banki magatartáskódex nem akadályozta meg, hogy a pénzintézetek a költségeik emelkedését az ügyfelekre hárítsák. Az euróövezet adósságválságával ismét felerősödő piaci félelmek ma a legsérülékenyebb államok – így hazánk – fizetőeszközét ránthatják a mélybe, és az előttünk álló esztendőre csak a bizonytalan árfolyam-ingadozás vehető biztosra.
A Magyarországon tevékenykedő bankok aranykora leáldozóban van: a több mint egy évtizedes kiemelkedő profit és az európai mércével mérve is irigylésre méltóan magas betéti- és hitelkamat-különbözet után most szerényebb nyereséggel kell beérniük.
Még tavaly is több mint 300 milliárd adózott haszonnal zártak a bankok, idén az első negyedévben pedig már 140 milliárd forint a nyereségük, ehhez kell viszonyítani a bankadót. A költségvetés egyensúlya, így az ország befektetői megítélésének javulása pedig hosszú távon a bankadó többszörösét hozza vissza a pénzintézeteknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.