Egy döntés két szemszögből

Török László
2010. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön és pártjának tagjai nem támogatták a Trianon-emléknapról szóló törvényt. Miért?
– Három fontos indítványunk volt, amelyek befogadása esetén az MSZP számára is elfogadható lett volna a nemzeti összetartozásról szóló törvény. Nem számoltunk azzal, hogy a kormánytöbbség jóvoltából mégsem jöhetett létre az öszszefogás. Az első javaslatunk kivette volna a szövegből azt a részt, amely a képviselők világnézeti megkülönböztetését jelenti. A preambulum ugyanis különbséget tesz hívők és nem hívők között, amikor abban arról írnak, hogy az Országgyűlés tagjaiként hiszünk benne, hogy Isten a történelem ura. Beemeltük volna a törvényszövegbe, hogy a Trianon okozta sebeket nem határrevízióval kell gyógyítani és azt, hogy a megoldás a problémára az unión belüli kezelhető.
– Egyik indítványában kezdeményezte, hogy tegyenek említést azokról is, akik törekvéseikkel rontottak a Trianon utáni helyzeten. Ezt miért javasolta?
– A békediktátum igazságtalan volt és rossz helyzetet teremtett, amelyre azonban születtek rossz válaszok is. Az egyik ilyen rossz válasznak a következményeként halt meg 200 ezer magyar a Don-kanyarban. A javaslat arra vonatkozott, hogy a jövőre nézve ezektől a megoldásoktól tartózkodjunk.
– Számolnak-e azzal, hogy a törvény – a kettős állampolgárságról szóló törvényhez hasonlóan – diplomáciai következményekkel jár majd?
– Számolunk ezzel a lehetőséggel, ettől függetlenül az Országgyűlésnek el kellett fogadnia egy, a témával foglalkozó törvényt. Jobban örültünk volna azonban annak, ha egy ilyen fontos kérdésben valóban, ahogy az a törvény címében is szerepel, érvényesült volna a nemzeti összetartozás, és konszenzussal ment volna át a szöveg.
– A törvényről döntő szavazáson Juhász Ferenc a frakcióval szemben szavazott. Mi történhetett?
– Úgy tudom, hogy képviselőtársam véletlenül rossz gombot nyomott.
– Ha az MSZP szerint is fontos Trianonról törvényben megemlékezni, akkor miért nem hoztak ilyen törvényt kormányzásuk alatt?
– Mert nem az emléknap a legfontosabb, emlékezni, tanulságokat levonni enélkül is kell és lehet. Azok a törvények a fontosak, amelyek a szülőföldön magyarként való megmaradást segítették utazási és tanulási támogatással, a gazdasági és kulturális kapcsolatok segítésével, magyar szervezetek támogatásával.
– Az MSZP képviselteti magát a június 4-i emléknap központi eseményein?
– Erről még nem döntöttünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.