Egy igazi gazdálkodási hungaricum

Balogh József
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszázezer ember. Ennyi honfitársunk él tanyán Magyarországon a nyilvántartások szerint. Nehézségeikről, gondjaikról, hétköznapjaikról a kormányzati politika az elmúlt nyolc esztendőben teljesen megfeledkezett, a tanyasi embereket a szocialista kormányok magukra hagyták. Pedig gondokban és nehézségekben nem szűkölködtek, problémáik megoldása az új polgári kormányra vár.
A tanyákon élők nem lehetnek másodrangú állampolgárok. „Ha Magyarország európai ország akar lenni, akkor a családi gazdaságokat, a tanyákat, a kistelepüléseket és ezt az életformát meg kell becsülnünk” – mondta Orbán Viktor. Az elmúlt nyolc évben fájdalmasan kettészakadt közös otthonunk a vidék és a főváros Magyarországára. A szocialista kormányok megszorításoktól terhes politikája megpróbált éket verni a vidéki és a fővárosi magyar emberek közé azáltal, hogy azt sugallta: a vidéki emberek másodrangú állampolgárok, akik számára az államnak nem kell olyan alapvető szolgáltatásokat garantálnia, mint az egészségügyi ellátás, az oktatás, vagy éppen a közlekedés. Sőt mi több, a szocialista kormányok értelmiségi holdudvarától újra és újra elhangzott az a vélekedés, hogy a vidéki életforma meghaladott, életképtelen és szükségtelen. A magyar vidék, azon belül pedig a magyar tanyavilág azonban nem kizárólag az ott élő emberek magánügye, hanem a magyarság kulturális öröksége, közös kincsünk, amelynek fennmaradásáért, megőrzéséért, ápolásáért felelősséggel tartozunk.
A tanyán élők helyzete az utóbbi fél évszázadban mindig is hátrányos volt. Korlátozottan gazdálkodhattak, nem építkezhettek. Fokozatosan megszűntek a tanyasi iskolák, lassan haladt a villamosítás, alig épült korszerű külterületi út az érdekükben, s a korábban működő mozgó boltok és más ellátóegységek is bezártak. Az elmúlt nyolc év esztelen vidékrombolása következtében szerte az országban vasúti szárnyvonalakat, kis iskolákat, postákat, egészségügyi intézményeket szüntettek meg.
A kiskunsági, a csongrádi, a békési és a Pest megyei tanyavilágban számos helyen a mai napig petróleumlámpával, gyertyával világítanak és elemes rádióval hallgatják a híreket. A magyarországi tanyák az agrárium ellehetetlenült helyzete miatt rendkívül lepusztult állapotban vannak.
A tanyán élők egyre kevésbé érzik magukat biztonságban. Közülük sokan azért hagynak fel a mezőgazdasági termeléssel, mert még a betakarítási időszak előtt ellopják fáradságos munkájuk gyümölcsét. Mostanra már nem kizárólag értéktárgyaik, termelőeszközeik, állatállományuk, terményeik vannak veszélyben, hanem személyes biztonságuk, a puszta életük is.
A rendőri jelenlét napjainkban vidéken, a tanyavilágban csupán vágyálom, holott az ott élők joggal várják el, hogy számukra is létezzen a közbiztonság. A szocialista kormányok megszorításai megszüntették a polgári kormány által létrehozott tanyavédelmi programot, ezzel együtt pedig annak lehetőségét, hogy az ott élő emberek életének és vagyonának biztonságát garantálni tudják.
A több százezernyi, tanyán élő honfitársunk nak a szocialista kormányok által csak szavakban képviselt esélyegyenlőség kizárólag álom, hiszen sokszor a hétköznapi élet alapvető szükségletei is elérhetetlenek. Pedig a vidéki családok, a tanyasi emberek is országunk részei. Szorgalmasak, tisztességesek, munkában meggörnyedtek, megérdemelték volna, hogy az előző nyolc év kormányai figyelembe vegyék őket.
A modern jogrendszerek alapvető elve a diszkrimináció tilalma, illetve az egyenlő bánásmód követelménye. A valódi esélyegyenlőség megvalósulása érdekében olyan intézkedésekre lesz szükség, amelyek az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény szellemében a tanyákon élők által viselt hátrányokat fokozatosan csökkentik.
A tanyák leromlott infrastruktúrája, a rossz közbiztonság, a mezőgazdaság állapotából fakadó nehézségek ellenére hiszem és vallom, hogy a tanyás településrendszer és gazdálkodási forma a magyar nemzeti örökség fontos része, hungaricum, amelynek fennmaradása, új életre keltése, fejlesztése nemzeti érdek. Ez a felismerés sarkallt arra, hogy barátaimmal, munkatársaimmal közösen 2007-ben létrehozzuk a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületét (MTÉE). Az egyesület mára az ország minden nagyobb tanyás térségében jelen van, célunk pedig az, hogy a több mint háromszázezer tanyán élő magyar ember érdekeit képviseljük, de van mondanivalónk a kistermelők, a kistelepülésen élők, a vidék Magyarországa számára is.
Az MTÉE megalakulása óta a lehető legszorosabb együttműködésben működik a Fidesz–Magyar Polgári Szövetséggel, amelynek kormányzati felkészülését tanyakonferenciák, szakmai összejövetelek rendezésével segítettük elő.
A választási kampány során az MTÉE lakossági fórumok és hasonló jellegű rendezvényekkel igyekezett mozgósítani a Fidesz–KDNP-szövetség számára a tanyán élő honfitársainkat, meggyőzve őket arról, hogy a tanyás térségek problémáira csak egy új polgári kormány lehet képes megoldást találni. A kampányesemények csúcspontja Orbán Viktor 2010. április 7-i kerekegyházi látogatása volt, amikor a miniszterelnök úr számos környékbéli tanyát látogatott meg, majd a Szent István Sportcsarnokban több mint ezer ember előtt mondott választási beszédet, amelyben ismételten megerősítette, hogy a tanyákon élők ügyére kiemelt figyelmet fordít.
A MTÉE kiemelt feladatának tekinti a tanyasi élelmiszerek piacra jutásának elősegítését. Tudvalévő, hogy az úgynevezett bioélelmiszerek a társadalom nagy részének megfizethetetlenek, a multik polcai pedig roskadoznak a külföldi, a hazainál rosszabb minőségű áruktól, amelyek az importköltségek dacára is olcsóbbak a magyar termékeknél. Az MTÉE azért hozta létre az első tanyasi áruk boltját Budapesten, a Havanna lakótelepen, hogy minél több ember számára elérhető áron kerüljenek kereskedelmi forgalomba tanyasi termékek.
Bízom abban, hogy az MTÉE közreműködésével a jövőben minél több tanyán vagy kistelepülésen élő gazdálkodó fog bekapcsolódni a tanyasi áruk boltját ellátó, formálódó és egyre bővülő termelői közösségbe, illetve hogy mihamarabb újabb tanyaboltok nyílnak a fővárosban.
Az előző parlamenti ciklusban, mint az MTÉE elnöke, egyben az Országgyűlés egyetlen tanyán élő képviselője, parlamenti munkám során hangsúlyosan foglalkoztam a magyarországi tanyás térségek problémáival. Számos alkalommal interpelláltam, tettem fel szóbeli és írásbeli kérdéseket a szaktárcák vezetőihez szakpolitikai témákban. A magyarországi tanyás térségek legégetőbb gondjaira való megoldáskeresés jegyében több törvényjavaslatot, határozati javaslatot, költségvetési módosító indítványt nyújtottam be az Országgyűlésnek. A tanyák ügye iránt elkötelezett képviselőtársaimmal, illetve az MTÉE szakértőivel végzett közös munkánk egyik legnagyobb eredménye, hogy 2009 áprilisában az Országgyűlés határozati javaslatot fogadott el A tanyák, a tanyás térségek megőrzéséről, fejlesztéséről címmel.
A most kezdődő parlamenti ciklus során is igyekszünk a tanyás térségeket érintő szakpolitikai ügyeket legjobb tudásunk szerint képviselni. Ennek jegyében kezdeményeztem a Fidesz-frakció tanyaügyi munkacsoportjának létrehozását, amelyhez nyolc képviselőtársam – dr. Ángyán József, Czerván György, dr. Czira Szabolcs, Kapus Krisztián, Kovács Ernő, Lukács László, dr. Simicskó István, Ughy Attila – csatlakozott. Ez a munkacsoport az MTÉE-vel szoros együttműködésben a tanyán élő családok életminőségének javítását, élet- és vagyonbiztonságának garantálását, a tanyán élők valódi esélyegyenlőségének megteremtését, e gazdálkodási forma támogatását, a tanyasi élelmiszerek piacra jutásának elősegítését, s e térségek infrastrukturális fejlődését, valamint természeti környezetének védelmét kívánja szolgálni. Fontos célok ezek minden magyar ember számára, hiszen a tanyavilág: közös kincsünk.

A szerző országgyűlési képviselő (Fidesz),
a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületének elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.