Egy panaszos kalandor balladái

Klementisz Réka
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elveszett, megtaláltatott. A labanc blues alapfigurájának legújabb lemeze a címet ízlelgetve tömény létösszegző lírát ígér, és a végére még többet is nyújt: vény nélkül kapható, korlátlanul fogyasztható, édeskés gyomorkeserűt a lét elviselhetetlen könnyűsége ellen. Az ökölbe szorított kezet legyintésre lazítja, a borongós bluest kedélyes melankóliába hajlítja. Utaztat, felemel, megédesít.
Ripoff Raskolnikov osztrák létére a hazai bluesélet regényes alakja, dalszerzőként megkerülhetetlen, saját együttese mellett jelen van egyszerre több formációban is. Anélkül, hogy kikövetelte volna, az évek alatt világossá vált; ő Tom Waits közép-európai helytartója.
Ripoff 2005-ben egy templomi koncert kedvéért szakított a megszokottal, és merészelte, amit addig még nem: a paksi Szentlélek-templom közönségének elénekelt egy Muzsikás-dalt, magyarul. „Azt gondoltam eső esik, / pedig a szemem könnyezik. / Az én szemem sűrű felhő, / s onnant ver engem az eső.” Egy szál gitár, kalap, zakó. Akcentus nélkül, hibátlanul. A felvételt majdnem ötvenezren látták a legnagyobb videomegosztón. A népszerűség nem véletlen. Néhány percben benne van minden, amitől Raskolnikov annyira szerethető. Csupa kérdés, csupa titok, elvágyódás és cinkosság. Úgy a senki fia, ahogy Villon, úgy a kor krónikása, ahogy Waits. A világosság perceiben ott duruzsol a fülébe még a jó öreg Johnny Cash is.
Éveken át járta Európát a bluesért. Zenélt utcákon, tereken, lába között fütyült a szél, s ha a nyolcvanas évek végén nem vetődik Magyarországra, talán még most is a világot járja. Vas megyében, egy félreeső faluban lelt második hazára, a letelepedést pedig annyira komolyan gondolta, hogy még a nyelvet is szinte tökéletesen megtanulta.
A szerzői kiadásban megjelent Lost and Found dalait azonban egy harmadik nyelven, a blues nyelvén írta. Kiss Tibor (Quimby) kocsmafüstös grafikái a borítón, gyöngyszemek a korongon. Mindjárt az elején a slágeres It’s not Easy, az alkonyatba mártott Early Days. Reptetnek a gyorsak, pereg a zsánermozi (öreg verda, poros utak, recsegő rádió, satöbbi), de Ripoff mégiscsak a balladák mestere; néhol panaszos kalandor, máskor hízelgő bohém. A Lost and Found minden édes-bús darabja tökéletes egy palack vörös mellé, kedélyápoláshoz. Mire az üveg kiürül, a lemez is elér a csúcsig. Sweet Dreams. Harmónika: Mátyás Pribojszki. A senki fia messze jár, a dal a kedvesnek szól. Altató tiszta szívvel, egy kóbor lelkű koboldtól.
(Ripoff Raskolnikov: Lost and Found, szerzői kiadás, 2010.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.