Elítélte Izraelt az ENSZ

Tegnap elítélte a gázai segélyflottilla elleni, legalább tíz békeaktivista halálát okozó hétfői izraeli támadást az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT), gyors, tárgyilagos, hiteles, átlátható vizsgálatot követelve Tel-Avivtól.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BT a segélyflottilla hajóinak és a fedélzetükön tartózkodó, őrizetbe vett utasok azonnali szabadon engedésére szólította fel Izraelt. Az állásfoglalás leszögezte: a gázai helyzet tarthatatlan, szükséges lenne biztosítani az áruk és a személyek folyamatos áramlását a térségbe, valamint a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan szállítását és elosztását. Az állásfoglalásról tanácskozó ülésen nézeteltérés alakult ki a nyilatkozat szövegét megfogalmazó Törökország és az Egyesült Államok között, ezért kompromisszumként a nyilatkozat közvetlenül nem bírálta Izraelt, továbbá felhígította a gázai blokád feloldására vonatkozó követelést. Tegnap a NATO-nagykövetek is tárgyalásokat tartottak Törökország kérésére, és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa is rendkívüli ülést hívott össze a támadás miatt.
Izrael képmutatónak nevezte az ENSZ BT állásfoglalását, mondván, a nemzetközi szervezet ítélete elhamarkodott, és még csak nem is szánt kellő időt arra, hogy a történtek minden elemét alaposan megvizsgálja. Izrael szerint semmi nem indokolja a bocsánatkérést.

*

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő szerint az incidens olyan erők nemzetközi provokációjának volt a következménye, amelyek Iránt és annak terrorista partnerét, a Gázát uraló Hamászt támogatják. Egy izraeli katonai forrás közölte: az izraeli haditengerészet készen áll arra, hogy feltartóztasson egy újabb hajót, amely segélyszállítmánnyal a fedélzetén várhatóan ma éri el a gázai vizeket. Izrael londoni nagykövete ugyanakkor beismerte, hogy nem volt sikeres a katonai művelet. Ron Prozor a BBC4 rádióban kijelentette: „Tragikus az emberéletekben bekövetkezett veszteség, de ne felejtsük el, hogy a hajó fedélzetén rettenetesen viselkedtek.” Videofelvétel jelent meg a YouTube közösségi videomegosztó portálon arról, hogyan támadtak rá a segélyt szállító Mavi Marmara hajó utasai a fedélzetre érkező izraeli kommandósokra. A kötélen leereszkedő katonákat az aktivisták csövekkel, láncokkal kezdték verni. A videóhoz mellékelt szöveg szerint az egyik aktivista elvette egy izraeli katona pisztolyát, tüzet nyitott a többi érkezőre, s ekkor tört ki a tűzharc.
A hajókonvoj utasai közül öt német állampolgár – köztük két parlamenti képviselő – már viszszatért Berlinbe – jelentette az MTI. Úton van hazafelé egy volt amerikai nagykövet is, a 81 éves Edward Peck. Az izraeli hatóságok 480 aktivistát tartanak fogva a dél-izraeli Asdod börtönben.
Egyiptom tegnap kora délután átmenetileg megnyitotta a Gázai övezet és Egyiptom határán lévő rafahi átkelőt, hogy az övezet egyetlen nem kizárólag Izrael által ellenőrzött határállomásán keresztül lehetővé tegyék humanitárius és gyógyászati segélyküldemények bejuttatását.
Recep Tayyip Erdogan török kormányfő tegnap vérfürdőnek nevezte a segélyflottilla török hajója elleni támadást, s Izrael megbüntetését követelte. Mint mondta, a két ország közötti viszonyban semmi sem marad olyan, mint régen. Mahmúd Abbász palesztin elnök ugyanakkor nem látja szükségét annak, hogy a palesztinok megszakítsák a közvetett béketárgyalásokat Izraellel. A Hamász palesztin iszlamista mozgalom száműzetésben élő vezetője, Háled Mesaal azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy annak kormánya felelős Izrael büntetlenségéért. Ahmed Abdelrazek, a Palesztin Hatóság budapesti nagykövete a köztévé reggeli műsorában elmondta, egyre világosabb, hogy Izrael készült a mostani támadásra. Szerinte a probléma lényege, hogy Izrael kollektíven próbálja Gáza népét büntetni.
Az iráni elnök azzal vádolta meg tegnap Izraelt, hogy nagyszabású támadást tervez a Gázai övezet ellen. Mahmúd Ahmadinezsád figyelmeztetett: egy ilyen offenzíva olyan vihart idézne elő a térségben, amely gyökerestől kitépné a zsidó államot. Ahmadinezsád bírálta az Egyesült Államokat, amelyet azzal vádolt, hogy nem ítélte el keményen az izraeli katonai beavatkozást.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár az őrizetbe vett polgári személyek és a lefoglalt hajók azonnali elengedését kérte Izraeltől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.