Mint rendesen, a jégkorong-világbajnokság idején, a negyeddöntők és az elődöntők közötti szünnapon tartotta meg éves közgyűlését a Nemzetközi Jégkorong-szövetség (IIHF). Ilyenkor jelölik ki a négy évvel később esedékes világbajnokság helyszínét, a szervezetnek idén például arról az igazán égető kérdésről kellett dönteni, hol rendezzék a 2029-es vb-t, nos, 2019 után tíz évvel ismét Szlovákia lesz a házigazda. Ennél persze sokkal izgalmasabb és sürgetőbb kérdés: Oroszország részt vehet-e a 2026-os téli olimpia jégkorongtornáján, helyesebben tornáin, mert a férfiak mellett a nők is érdekelhetnek lehetnek.

Nos, állítólag a döntés megszületett: az IIHF kizárja Oroszországot a 2026-os milánói téli játékokról. Érdekes módon erről a Sportacentrs nevű lett honlap közölt elsőként hír, az IIHF csak később erősítette meg közvetetten a döntést. A lett lap részletekkel nem szolgált, ám az örömét még csak nem is leplezi, az írás címe is ezt sugallja: „Győzött a józan ész: a milánói olimpiai jégkorongtorna az agresszor nélkül zajlik majd”.
Az IIHF továbbra sem kommunikálta a döntést, arról a TASSZ nyomán értesülhettünk. Az IIHF elnöke, Luc Tardif az orosz állami hírügynökségnek nyilatkozva a Nemzetközi Olimpiai Bizottságra (NOB) hárította a felelősséget, mondván,
a NOB kérte az IIHF-et, hogy a jövő évi olimpia csoportjainak összeállításában és a hokitorna menetrendjében ne szerepeljenek az oroszok. Hozzátette, hogy az orosz válogatott ötkarikás részvételéről később születik meg a végleges döntés.
Ennek előzményeként február elején az IIHF tanácsa meghosszabbította Oroszország és az ukrajnai háborúban Moszkvát támogató Fehéroroszország csapataival szembeni szankciókat a 2025/26-os idényre, azzal a kikötéssel, hogy a döntés módosulhat, ha a világpolitikai helyzet megváltozik.
Az IIHF a háború legelején kizárta Oroszországot
Az IIHF az első pillanattól kezdve határozottan Oroszország (és persze Fehéroroszország) ellen foglalt állást, a nemzetközi sportszövetségek közül az első között határozott úgy, hogy kizárja Oroszországot és az orosz klubokat a nemzetközi sorozatokból, így természetesen a világbajnokságról is, Oroszország és Fehéroroszország ennek megfelelően a most zajló dán–svéd közös rendezésű vb-n sincs ott.
Volt rá esély, hogy a téli olimpiára enyhül a helyzet. Már csak azért is, mert Donald Trump a programjában az első között nevezte meg az orosz–ukrán béke megkötését. Ám ez egyelőre csak álom, jelenleg is dörögnek a fegyverek, folytatódik a háború.
Az olimpia ezzel együtt is más kategória, még ha nagyon szigorú feltételek mellett és kis létszámban, de a 2024-es párizsi nyári olimpián is indulhattak orosz és fehérorosz sportolók.
A mostani bejelentés után már kisebb csodára lenne szükség a döntés megváltoztatásához.