Felgyorsulhat a tartozások behajtása

Felgyorsíthatja a tartozások behajtását és megfékezheti a körbetartozást, hogy június elsejétől a közjegyzők bocsátják ki a fizetési meghagyásokat. Az eddigi hatszázezer helyett jövőre akár egymilliónál is több efféle iratot kézbesíthetnek az adósoknak.

Jakubász Tamás
2010. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Látványosan javíthatja a hazai pénzügyi fegyelmet és fokozhatja az üzleti élet biztonságát, hogy jövő hét keddtől a bíróságok helyett a közjegyzők bocsátják ki az úgynevezett fizetési meghagyásokat. A kiegyenlítetlen tartozások behajtását lehetővé tevő dokumentumra eddig rendszerint legalább fél évet kellett várni, de előfordult az is, hogy a túlterhelt bíróság csak több mint egy év múltán állította ki az iratot. A helyzeten változtat most a közjegyzők szerepvállalása, a hivatalos személyek ugyanis – részben elektronikusan – napok alatt kiadják majd a meghagyásokat. A közjegyzői kamara jogi irodájának vezetője kérdésünkre leszögezte: a szabálymódosítás megfékezheti a körbetartozások további elharapózását, és sokakat a pénzbehajtás legális útjára vezethet. Szécsényi-Nagy Kristóf kifejtette, mivel jelentősen csökken majd a fizetési meghagyások kiadásának átfutási ideje, a pénzükre váró magánszemélyek és vállalkozások a korábbiakhoz képest jóval gyorsabban juthatnak hozzá az őket megillető összegekhez. A szakember felelevenítette, hogy tavaly a bíróságok 600 ezer fizetési meghagyást adtak ki. Ha a közjegyzők működtette új rendszer a várakozásoknak megfelelően teljesít, akkor nem kizárt, hogy jövőre ez a szám a duplájára emelkedik, vagyis a következő évben 1-1,2 millió dokumentumot is kiadhatnak. Ez a nagyságrend megfelelne a hasonló méretű nyugat-európai országokban rögzített adatoknak.
*
Szécsényi-Nagy Kristóf az eljárás menetéről szólva közölte: keddtől a polgárok és a társaságok kétféleképpen is kezdeményezhetik a meghagyás kibocsátását. Egyfelől felkereshetik az ország háromszáz közjegyzői irodájának valamelyikét. Itt szóban is elmondhatják ügyüket, de nyomtatványt is kérhetnek, amit kitöltve kell visszajuttatniuk a közjegyzőnek. – Az iratok emellett a kamara internetes oldaláról is letölthetők, s ha igény mutatkozik rá, a nyomtatványboltokban is áruljuk majd a kérelmező dokumentumokat – mondta az irodavezető. Ha a fizetési meghagyás kibocsátásáról szóló kérelem papíron érkezik, akkor a közjegyző 15 munkanapon belül köteles kiállítani az okmányt. A hivatalos iratot ezután postázzák a címzettnek, vagyis az adósnak. A tartozását ki nem egyenlítő személy egyébként úgynevezett ellentmondással élhet, vagyis lényegében jogorvoslatot jelenthet be a fizetésre sarkalló irat ellen. Ekkor a közjegyző a bírósághoz továbbítja az ügy dokumentumait, s innentől kezdve az ítélkező fórum hivatott a felek jogvitájának eldöntésére.
A másik lehetőség a kérelem elektronikus beadása. Ezzel azok élhetnek, akiknek van minősített elektronikus aláírásuk. Az e-szignóval rendelkezőknek nem kell mást tenniük, mint a kamara honlapján regisztrálni, s utána a világhálón elküldeni a nyomtatványt. Ebben az esetben a közjegyző három munkanapon belül állítja ki a fizetési meghagyást. – Ez a módszer leginkább az ügyvédeknek és a követeléskezelő cégeknek kedvezhet – véli az irodavezető. Egyrészt azért, mert lehetőség nyílik akár több száz kérelem egyidejű benyújtására, másrészt pedig az ügy állásáról az érintettek az interneten keresztül is tájékozódhatnak.
A közjegyzők eljárásának díjai nem nevezhetők borsosnak. A meghagyás kibocsátásáért a követelt összeg három százalékát kell befizetni, de legalább ötezer, legfeljebb háromszázezer forintot. Szécsényi-Nagy Kristóf közölte: feltehetőleg az esetek nyolcvan százalékában a legalacsonyabb díjat, vagyis ötezer forintot kell majd fizetniük a kérelmezőknek, az eljárás tehát olcsónak mondható. Az alacsony költségekhez ráadásul gyorsaság is társul; ha az adós nem él jogorvoslattal, akkor a pénzét váró személy vagy vállalkozás a kérelem beadásától számított két hónapon belül jogerős fizetési meghagyáshoz juthat. Korábban ez fél vagy egy évet is igénybe vehetett. Ha az érintett így sem kapja meg a követelt összeget, ügyével a végrehajtóhoz fordulhat.
A most életbe lépő újítást egyébként a közjegyzői kamara kezdeményezte még tavaly. Mivel a szükséges jogszabályt az elmúlt esztendőben elfogadták, a közjegyzők hozzáláttak a számítástechnikai fejlesztésekhez, amelyek költségei több száz millió forintra rúgtak.
Az informatikai rendszer tesztüzeme a napokban is zajlik, így minden bizonnyal nem lesz akadálya annak, hogy jövő kedden megkezdődjön az éles működés. A kamara emellett saját nyomdát alakított ki a dokumentumok előállítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.