Gazdák a csőd szélén

Javuló feltételekkel fizethetik vissza a 2001-ben felvett kedvezményes, államilag garantált hiteleiket a gazdálkodók – értesült lapunk. Az elmúlt évben sokan már a földjüktől is kénytelenek voltak megválni, hogy kiegyenlítsék a tartozásukat, most azonban az MFB módosíthatja a korábban felvett hitelek feltételeit, így meg lehet akadályozni a kényszerértékesítéseket.

Dénes Zoltán
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdák százai voltak kénytelenek megválni földjüktől, hogy visszafizessék a 2001-ben állami garanciával felvett hitelüket, jelenleg pedig több mint ezren vannak olyanok, akiknek családi háza forog veszélyben. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) folyamatosan tárgyalt az utóbbi hetekben a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) a gazdahitelekről, s ennek eredményeként az adósok várhatóan javuló feltételek mellett fizethetik viszsza tartozásukat – közölte lapunkkal Jakab István, a Magosz elnöke, fideszes képviselő. Emlékeztetett: már tavaly jelezte a kormánynak, hogy több ezer családi gazdálkodó veszítheti el termőföldjét és lakását, amennyiben az állam nem hajlandó segítséget nyújtani. A Magosz szerint a gazdálkodóknak tavaly mintegy 37 milliárd forint hiteltartozást kellett visszafizetniük e konstrukcióban. Dicséretesnek nevezte, hogy a gazdasági válság, az aszály és a pangó terménypiac ellenére a gazdák jelentős része eleget tett fizetési kötelezettségének, még úgy is, hogy ennek ára több esetben a föld elvesztése volt.
Mint ismert, az Orbán-kormány – gazdasági programjának megfelelően – 2001-ben kedvező feltételekkel, kamattámogatással, és részben állami garanciával nyújtott hitelt agrárcélokra a gazdáknak, amely nyomán nyolcezer hitelszerződés született 75,5 milliárd forint értékben. Garanciát összesen 19 milliárd forintra vállalt az állam, így 2065 családi gazdálkodó jutott kedvezményes kölcsönhöz. Jakab István szerint e hitelből még 15 milliárd forint vár visszafizetésre, ami megközelítőleg kétezer gazdálkodót érint.
A kormány egyetértésével az MFB tavaly indítványozta a hitelek hatvan százalékának kifizetését, a fennmaradó negyven százaléknál viszont a hitel meghosszabbítására tett javaslatot. Cserébe azonban a bankok újabb, 100-120 százalékos fedezetet kértek a gazdálkodóktól, akiknek otthonát és földjeit már eleve jelzálog terhelte. Ezért az új feltételeknek a gazdálkodók nehezen vagy egyáltalán nem tudtak eleget tenni. Megdöbbentő volt, hogy bár a következmények világosak voltak, a Bajnai-kormány semmit nem lépett az ügyben – közölte Jakab István. A mostani tárgyalások során viszont a Magosz elérte, hogy a gazdálkodóknak az eredeti hatvan százalék helyett most csak harminc százalékot kell egyben viszszafizetniük. A megmaradt hetvenszázalékos részt három évre arányosan elosztva kell törleszteni. Egyelőre bizonytalan, hogy a bank elfogadja-e az eredetileg felajánlott fedezetet, vagy további biztosítékokat kér. A részletekről az MFB ma dönt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.