Határokon átívelő elképzelések

Neszméri Sándor
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországi, erdélyi és vajdasági résztvevői is voltak annak konferenciának, amelyet A Kárpát-medencei gazdasági tér – a régiófejlesztés forrásai címmel a felvidéki Somorjára hívott össze a Szövetség a Közös Célokért Polgári Társulás. A tanácskozáson – ahogy a cím is sejteti – elsősorban arról kaptak áttekintést, illetve cserélték ki tapasztalataikat a résztvevők, miként fűzhetők szorosabbra a határon túli magyarok gazdasági kapcsolatai az anyaországgal, s miként használhatják ki az Európai Unió forrásait, amelyeket a határ menti és a határokon átnyúló euroregionális kapcsolatok építésére, illetve az európai területi együttműködési csoportosulások támogatására hozott létre Brüsszel.
A legnagyobb érdeklődés természetesen a magyarországi előadó, Becsey Zsolt felszólalását kísérte, hiszen Matolcsy György gazdasági miniszter megbízottjaként az új magyar kormány elképzeléseit vázolta. Becsey hangsúlyozta, hogy egész régiónkban gazdaságpolitikai szemléletváltásra van szükség, a régió országainak az eddiginél jelentősen jobb kooperációjára, mert az Európai Unióban csak így, közösen tudjuk érvényesíteni sajátos érdekeinket, amelyek ma még jelentősen különböznek az egykori „tizenötök” szándékaitól. „Látnunk kell, hogy az Európai Unió külgazdasági kapcsolatai, de belső támogatási rendszerei, mint a mezőgazdasági vagy az infrastrukturális beruházások, elsősorban a tizenötök igényeit tükrözik, s ezen csak együtt tudunk változtatni egy új, nagy, több országot összefogó Kárpát-medencei régió, egységes gazdasági tér kialakításával” – vázolta az előadó az új magyar kormány elképzeléseit, hozzáfűzve, hogy a feladat nem könnyű, hiszen régiónk országait ez idáig éppen az jellemezte, hogy megoszthatók voltak, a nagyobb tőkeberuházások miatt szinte feladták érdekeiket. „Az új alapon működő kooperációra akkor is szükség van, ha a politikai kapcsolatok nem a legjobbak” – figyelmeztetett Becsey az állampolgársági törvény miatt éppen kirobbant szlovák–magyar vitára. A magyar–magyar együttműködés kapcsán elmondta az előadó, hogy a határon átnyúló együttműködés minden uniós formáját támogatni kívánja a magyar kormány, amelyekhez igyekszik nemzeti forrásokat is létrehozni az európaiak mellé. „Fontos azonban, hogy a határ menti régiók kis- és középvállalkozói is egymásra találjanak, önálló kezdeményezéssel, közös vagy egymást kiegészítő programokkal bővítsék az együttműködés eddig megszokott módozatait” – szögezte le Becsey, aki szerint természetesnek kell lennie, hogy például egy győri cég számol a csallóközi beszállítókkal, illetve szakemberekkel fejlesztéseikor.
A konferencia résztvevői aztán gazdag vitán mutatták be és értékelték a határ menti és regionális együttműködés tapasztalatait, az uniós pályázatokkal kapcsolatos információikat és tudnivalókat, de beszámoltak arról is, hogy bejegyzés alatt állnak már az első szlovák–magyar európai területi együttműködési csoportosulások (EGTC) is, ami nagyon fontos, hiszen az ilyen jellegű kezdeményezéseket az EU 2013-ig nyolcmilliárd euróval támogatja. A konferencia záróaktusaként 23 felvidéki magyar közgazdász részvételével megalakult a Szlovákiai Magyar Közgazdászok Társulása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.