Izrael elutasítja a vizsgálatot

Megérkeztek tegnap hajnalban Törökországba azok a civil aktivisták, akiket még előző nap toloncolt ki Izrael, miután az izraeli speciális egységek egy rajtaütésben eltérítették a Gázai övezetbe tartó hajókonvojukat. A kilenc megölt áldozat közül eddig négyet sikerült azonosítania az izraeli hatóságoknak, öt személy identitása még nem ismert. Hírügynökségi források szerint a kilenc halott között egy amerikai állampolgár is volt.

Hírösszefoglaló
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael elutasította tegnap az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának nemzetközi vizsgálatot sürgető döntését a Gázai övezetbe tartó segélyflottilla elleni izraeli katonai akció ügyében, arra hivatkozva, hogy a testületnek nincs erkölcsi tekintélye. Az indítványt még helyi idő szerint szerda délután szavazták meg, 47 tagból 32 támogatta a vizsgálat indítását. Barack Obama elnök vizsgálatot sürgető szavai ellenére az amerikai delegált nemmel szavazott, akárcsak Hollandia és Olaszország. Magyarország nyolc másik nemzet mellett tartózkodott a szavazáson. A döntésről szólva az MTI által is idézett Jigal Palmor izraeli külügyi szóvivő kijelentette, hogy „az Izrael ellen újabb megszállott kirohanást intéző tanács tekintélye a nullával egyenlő”.
A török NTV televízió egy orvos szakértői véleményre hivatkozva tegnap közölte, mind a kilenc áldozat halálát lőtt sebek okozták. A holttesteket egy isztambuli halottasházban vizsgálták meg. A BBC szerint tegnapig a kilenc áldozatból négy török állampolgárt már sikerült azonosítani, míg a török Anadolu hírügynökség nyolc török és egy török származású, amerikai állampolgárról beszélt. Az Izraelből két napja kiutasított 527 aktivistát a török légierő gépei szállították vissza Isztambulba, ahol lelkes közönség várta a kitoloncoltakat. Gyászolók tízezrei búcsúztak tegnap Isztambulban a katonai akció halálos áldozataitól. „Törökország soha nem fogja elfelejteni ezt a támadást, és az ország kapcsolata Izraellel soha többé nem lesz már olyan, mint azelőtt” – közölte Abdullah Gül török elnök.
Egyre többen követelik a gázai blokád feloldását – tegnap például Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár és Tony Blair, a közel-keleti kvartett különmegbízottja. Az amerikai zsidóság is megosztott az izraeli akció megítélésében, a támadás óta pedig jelentős mértékben felerősödött a zsidóellenes gyűlöletpropaganda német internetes portálokon.

Tiltakozás. „Amikor magunk is elmarasztaljuk a szélsőjobboldali izraeli kormány brutálisan sovén, neokolonialista politikáját, nem lehetünk tekintettel arra, hogy ezt a fölháborító esetet az antiszemiták kihasználják. Itt a zsidó nép barátai, őszinte internacionalisták tiltakoznak. Kettős mércéről szó se lehet” – írta közös nyilatkozatában Tamás Gáspár Miklós és Czöndör Gyula (Zöld Baloldal és Szociális Charta 2008). (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.