Jogsértő szlovák lépés

Martonyi János leendő külügyminiszter szerint a magyar állampolgárságot kérelmezőket a szlováktól automatikusan megfosztó határozat nemcsak a szlovák alkotmányt, hanem az 1997-es strasbourgi állampolgársági egyezményt is sérti. Az Európai Bizottság nem kommentálja a kialakult helyzetet.

Pataky István
2010. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gasparovic magyarázkodik. Ivan Gasparovic szerint a szlovákiai magyaroknak nincs miért kérniük a magyar állampolgárságot, mert Szlovákia teljes mértékben biztosítja állampolgári jogaikat, s részvételüket az ország politikai és gazdasági életében. Szeretném önöket biztosítani, hogy a Szlovák Köztársaság közös hazánk. Tartós érdekünk, hogy a nemzetiségileg vegyes területeken minden állampolgár jogait, érdekeit és identitását teljes mértékben tiszteletben tartsák – jelentette ki tegnap a szlovák államfő. Szerinte Pozsony ezzel kapcsolatban állandó párbeszédet folytatott Budapesttel. (MTI)


Helyesli Martonyi János, hogy a felvidéki Magyar Koalíció Pártja a pozsonyi alkotmánybírósághoz fordult a szlovák állampolgárságtól való megfosztást kilátásba helyező pozsonyi rendelkezés ügyében. A leendő külügyminiszter tegnap, az Országgyűlés külügyi és határon túli bizottsága előtt azt mondta, Szlovákiában ismét felszínre jött a magyarellenesség. Mint fogalmazott, egy állam megfontolhatja ugyan az állampolgárság megvonását, de ez a lépés semmiképpen sem lehet diszkriminatív célzatú. Márpedig a szlovák rendelkezés esetében erről van, hiszen Pozsony nyilvánvalóvá tette, hogy „ellentámadásról” van szó. Úgy vélte, mindenképpen ki kell kérni a nemzetközi szervezetek véleményét a pozsonyi döntésről. Martonyi elmondta, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) részéről már jelezték, retorzióként értékelik a szlovák lépést. A külügyi tárca leendő vezetője megjegyezte, szinte példátlan, hogy egy ilyen fontos magyar nemzetpolitikai döntést a hét közül csak egy szomszédos állam kifogásoljon.
Tegnap az Európai Bizottság egyik szóvivője azt nyilatkozta, a testületnek nincs illetékessége állampolgársági ügyekben, ezekről az unió tagországai saját illetékességi körükben jogosultak dönteni. „Egyáltalán nem tudnunk beavatkozni ebbe az ügybe” – fogalmazott Matthew Newman, az alapjogokért is felelős biztos, Viviane Reding szóvivője a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján. Az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa, Knut Vollebaek keddi nyilatkozatában megerősítette, hogy az állampolgárság megadása az egyes államok dolga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.