Keleti szél, Kaláka, Szélkiáltó, Vujicsics Együttes a Sétatér fesztiválon

A gesztenyefák hűsítő lombjai alatt, a belváros szívében, már a római polgárok, később a keresztény világ, majd a törökök által is igen kedvelt déli lejtőkön, a simogató szellő, a finom borok élvezete mellett kínálja programjait a pécsi Sétatér fesztivál. A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program keretében megvalósuló rendezvényen számos külföldi sztárfellépő mellett a jubiláló Vujicsics és Söndörgő Együttessel, a Szélkiáltóval, a Kalákával és Miqueu Montanaro legendás világzenei formációjával, a Keleti széllel is találkozhatunk.

MN
2010. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pécs kulturális lüktetését is meghatározó sorozatban – június 12. és 20. között – mások mellett helyi együttesek, virtuóz dzsesszzenészek is fellépnek, de táncestek, koncertek, valamint színházi produkciók is várják a publikumot. Mindezeken túl brit napot is tartanak, lesz délutáni játszóház, fúvószenekari muzsikálás, fellép a Honvéd Férfikar, a Magyar Állami Népi Együttes, és muzsikál a Katona Twins klasszikus zenei gitárduó is. A neves külföldi fellépők között lesz a francia Babylon Circus, az izraeli Sheketak, illetve két koreai együttes közös produkciója.
Miqueu Montanaro zenekara, a Vents d’Est (Keleti szél) 1989-ben debütált. Két rendkívül eltérő világból eredő muzsikát ötvöz: az európai és az afrikai népek zenéjét, mindez egyfajta dzsesszköntösbe bújtatva. Az Európa-szerte ismert együttes több lemezt is kiadott már, Pécsett június 18-án a Dóm téri színpadon láthatja őket a közönség.
Montanaro az okszitán nyelvet beszélőkhöz köthető, akik a trubadúrköltészetet adták a világnak. Az okszitán népzene jellegzetes hangszereit, a dobot és furulyát is előszeretettel használja. Az okszitánok Dél-Franciaországban, Provance-ban élnek, de Montpellier, Tolosa városa is ide tartozónak mondható.
Június 19-én szintén a Dóm téren lép fel a harmincöt éves Vujicsics Együttes. A Pest megyei Pomázon alakult zenekar a délszláv – különösen a szerb és a horvát – muzsika hagyományainak ápolására, megóvására jött létre 1974-ben. A zenekar előbb a szerb népzenei tradíciók megőrzését tűzte ki célul, a főváros körüli települések kisebbségeit felkeresve, majd a dél-magyarországi horvát közösségek dalainak gyűjtését és előadását tűzte zászlajára. Az együttes névadója a pomázi születésű Kodály-tanítvány, Vujicsics Tihamér népzene- és néptánckutató, zeneszerző, aki szintén a délszláv kultúra megőrzéséért dolgozott. A koncerten együtt zenélnek a tizenöt éves Söndörgő Együttessel, valamint számos magyar és külföldi vendégművésszel.
A Vujicsics fellépését követő napon, június 20-án a Kaláka és a Szélkiáltó együttes koncertezik. A negyven éve muzsikáló Kaláka együttes neve sem véletlen, tükrözi azt az élményt, amelyet egykor annak a közösségi munkának az öröme adott, amelylyel egymást segíthették szívességből az emberek. Az énekelt versek első hazai képviselői klasszikus értéket jelentenek.
A mindössze öt évvel fiatalabb Szélkiáltó a Kaláka nyomdokain jött létre, a két zenekar rendkívül jó kapcsolatot ápol egymással, ennek köszönhető a Sétatér fesztiválon történő közös fellépésük. A Szélkiáltó pécsi sikerzenekar, s bár a 1980-as években a Ki mit tud? győzteseként elhagyhatták volna a baranyai megyeszékhelyt, mégis a Mecsek déli lankái mellett döntöttek. Kiemelten fontosnak tartják, hogy pécsi költők – Janus Pannonius, Csorba Győző, Pákolitz István, Galambosi László, Bertók László – műveit bemutassák a publikumnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.