Milyen nyugdíjra számíthatnak azok, akiknek nincs meg a szolgálati idejük? Mutatjuk!

Lehetnek olyan személyek, akik a nyugdíjhoz szükséges minimum húsz év szolgálati időt nem tudják igazolni. Ha minimum 15 év szolgálati idővel rendelkeznek, igényelhetik az úgynevezett öregségi résznyugdíjat.

2025. 05. 22. 12:10
Vajon számíthatnak-e nyugdíjra azok, akiknek nincs ledolgozva a szükséges minimum húsz év? Fotó: Bruzák Noémi Forrás: MTI Fotószerkesztőség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen nyugdíjra, egyáltalán számíthatnak-e nyugdíjra azok a személyek, akik nem dolgozták le a minimum húsz évet? A kérdés talán több személyt érinthet, mint azt gondolnánk. Ezt a témát járta körbe a Teol.

 

Lehetnek olyan személyek, akik a nyugdíjhoz szükséges minimum húsz év szolgálati időt nem tudják igazolni. Ők vajon milyen öregségi ellátásra számíthatnak? Számukra van egy jó hírünk. Ha minimum 15 év szolgálati idővel rendelkeznek, igényelhetik az úgynevezett öregségi résznyugdíjat. Azok, akik még a nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt tudják hogy nem lesz meg szükséges húsz év, társadalmi szerződéssel is szerezhetnek jogosultságot, illetve azok is igényelhetik az öregségi nyugdíj egy bizonyos fajtáját, akik erről lekéstek. 

A 2026-os költségvetésben is van fedezete a 13. havi nyugdíjnak
Akik nem rendelkeznek minimum húsz év munkaviszonnyal, azoknak nem ajánlatos idejekorán igényelni a nyugdíjat (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Az ado.hu bemutatta 

az öregségi résznyugdíj folyósításának feltételeit. 

Ezek szerint:

  • A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. §-a szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, és rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel.
  • Mindkét nyugellátás igénybe vehető a biztosítási jogviszony (például munkaviszony) fenntartása mellett is.
  • Fontos tudni, hogy az öregségi résznyugdíj kizárólag a szolgálati idő rövidsége esetén nyújt megoldást, a nyugdíjkorhatárhoz képest alacsonyabb életkor esetén nem.
  • A korhatár betöltése előtt csak egy nyugdíjba vonulási lehetőség van: a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása vehető igénybe.

Az öregségi nyugdíjkorhatár az alábbiak szerint van megállapítva:  

  1. aki 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap, 
  2. aki 1953-ban született, a betöltött 63. életév, 
  3. aki 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap, 
  4. aki 1955-ben született, a betöltött 64. életév, 
  5. aki 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap, 
  6. aki 1957-ben vagy azt követően született, annak a betöltött 65. életév.

Az idei évben az 1960-ban születettek töltik be a 65. évüket, és érik el a nyugdíjkorhatárt.

Abban az esetben, ha a 15 évből is hiányzik öt év, a törvény szerint a szolgálati idő szerzése érdekében megállapodás köthető.

A nyugdíjszakértő a Teolnak az erre az esetre vonatkozó kérdésére elmondta, hogy

 ilyen esetekben a nyugdíjigény elhalasztása és a munkaviszony folytatása a legcélravezetőbb, hiszen így elérhetővé válhat akár a teljes nyugdíj összege is.

További információkat a témával kapcsolatban ide kattintva találhat. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.