Megdöntötte a balliberális függetlenség mítoszát az átláthatósági törvény

Hatalmas felháborodást váltott ki a baloldalon a kormánypártok által benyújtott javaslat. Zila János, az Alapjogokért Központ elemzője lapunknak az átláthatósági törvény kapcsán úgy nyilatkozott, hogy azok horgadtak fel, akiknek fáj, ha látszik, hogy igenis függő helyzetben vannak.

2025. 05. 22. 5:55
átláthatósági törvény
Fotó: Andras Eberling
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Fontos, hogy a választók tisztán láthassák, hogy a belpolitika alakítói, a közélet szereplői, akik igyekeznek befolyást gyakorolni, pontosan milyen háttérrel rendelkeznek, ki finanszírozza és határozza meg a működésüket – fogalmazott lapunknak Zila János a kormánypártok által benyújtott átláthatósági törvényjavaslatról.

20241126 Budapest
Országgyűlés
plenáris ülés

Fotó: Hatlaczki Balázs HB
Pesti Srácok PS

A képen: parlamenti patkó
Az Országgyűlés előtt az átláthatósági törvény (Fotó: Hatlaczki Balázs)

Az Alapjogokért Központ elemzője szerint, aki csak egy kicsit is követi a híreket, az pontosan látja, hogy milyen nyomás helyeződik jelenleg Magyarországra, és milyen külső szereplők igyekeznek beavatkozni a mindennapjainkat meghatározó döntések meghozatalába. Megjegyezte, hogy a szomszédos Ukrajnában fegyveres konfliktus zajlik, az ottani elit a haláltusáját vívja, és életben maradása érdekében bármire képes.

Láthatóan azzal kapcsolatban sincsenek fenntartásaik, hogy kőkemény titkosszolgálati akciókat indítsanak a háborús erőfeszítéseit és gyorsított uniós csatlakozását nem támogató magyar kormányoldallal szemben

– rögzítette a szakértő. 

 

Jelezte, hogy az akció már nem is titkos, Tseber Rolanddal az élen nyílt színen fenyegetőznek és szólnak bele a magyarországi eseményekbe, együttműködve azzal a Tisza Párttal, melynek honvédelmi „szakértője” nyilvánosan hencegett azzal, hogy kapcsolatban áll ukrán katonai vezetőkkel. 

Hazánk önállósága és érdekeinek érvényesítése csak akkor lehetséges, ha a lehető legszélesebb körben visszaszorítjuk a külföldi érdekérvényesítést

– tette hozzá Zila János.

Annak kapcsán, hogy az eddig magukra függetlenként hivatkozó sajtótermékek felháborodtak az ötleten, a szakértő kijelentette: a függetlenség mítosza nem fenntartható, ezek a szereplők nem a föld alól szerzik az anyagi erőforrásaikat. 

Régóta látszik, hogy nagyon jelentős összegeket kaptak és kapnak most is az amerikai baloldaltól és Brüsszelből, ahogy az is látszik, hogy több balliberális sajtóorgánum maximálisan partnerként viselkedik az ukrán titkosszolgálat PR-akciójában. Azok horgadtak fel, akiknek fáj, ha látszik, hogy igenis függő helyzetben vannak, ráadásul külföldi szereplők tartják őket a markukban

– rögzítette.

 

Az átláthatósági törvény lényege

A kormánypártok indoklása szerint az átláthatósági törvényjavaslat fellép a külföldről finanszírozott szervezetekkel szemben. A tervezet szabályozza a külföldi támogatásból közéleti tevékenységet kifejtő és olyan tevékenységet végző szervezetek azonosításának eljárásrendjét, amelyek a közélet befolyásolásával Magyarország szuverenitását veszélyeztetik. 

A javaslat szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal a vizsgálata alapján, ha egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet. 

Ez azzal jár, hogy az adott szervezet a listára kerülés után nem gyűjtheti az adó egy százalékát, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni arról, hogy a pénz nem külföldről jött. Emellett a listára került szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.

 

A beterjesztő Halász János a javaslat parlamenti vitájában elmondta: nem engedhető meg, hogy külföldről irányított álcivil szervezetek próbálják tönkretenni Magyarországot. Szerinte a törvényjavaslat elfogadásával tiszta vizet önthetnek a pohárba, és látható lesz, hogy mely szervezetek terjesztenek külföldi pénzből idegen, akár ukrán propagandát is. Hozzátette: a törvényjavaslatot a nemzeti szuverenitás védelme és a transzparens közélet megteremtése érdekében nyújtotta be.

Nem meglepő módon a balliberális politikusok azonnal tiltakozni kezdtek a javaslat miatt. Karácsony Gergely és Dobrev Klára is Brüsszelhez fordulnak, míg Magyar Péter úgy vélekedett, hogy egyáltalán nincs is szükség az átláthatósági törvényre.

Eközben persze  a dollármédiában is kitört a pánik, és a leginkább érintett portálok – mint a 444, a Telex vagy a Partizán – azonnal támadásba lendültek. A balliberális influenszer, Pottyondy Edina pedig egy drámainak szánt Facebook-bejelentésben tudatta: vagy abbahagyja a videók készítését, vagy külföldre költözik.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Éberling András)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.