– A kormány támogatja a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot – mondta a tervezet parlamenti vitájában Répássy Róbert. Az igazságügyi minisztérium parlamenti államtitkára jelezte, hogy átláthatóvá kell tenni azokat a szervezeteket, amelyek a választói akarat befolyásolására alkalmasak. Emlékeztetett, hogy a magyar pártok között a rendszerváltás óta konszenzus volt, hogy nem fogadnak el külföldi támogatást. Ez a mérce most már olyan szervezetekre is kiterjedne a javaslattal, amelyek a választói akaratot befolyásolják.

A Fidesz részéről Illés Boglárka a felszólalásában jelezte, hogy a javaslat nemcsak a jelen, hanem a jövő nemzedékei számára is garanciát jelenthet arra, hogy hazánk szabadon, külső érdekektől mentesen dönthessen saját sorsáról. Mint mondta, a tervezet világos és méltányos keretet teremt a közéletre hatni akaró, külföldről finanszírozott szervezetek átláthatóságához.
Választás előtt állunk: megvédjük az önállóságunk, vagy engedünk a külső nyomásnak
– tette hozzá.
A DK részéről Dobrev Klára, a párt európai parlamenti képviselője szólalt fel, aki a szokásos baloldali frázisokat puffogtatta, miszerint a törvényjavaslat orosz mintára készült volna. Ezután hitet tett az LMBTQ-közösségek mellett, ismét támadta a határon túli magyarok szavazati jogát, és kiállt Ukrajna EU-s tagsága mellett is. De az alaptörvényt is támadta, azt undorítónak titulálta.
Dobrev szemrebbenés nélkül vallotta be, hogy az Európai Unióhoz fordul, hogy lépjenek fel a javaslat ellen.
Nacsa Lőrinc, a KDNP politikusa a felszólalásában leszögezte, hogy eldurvult azoknak a kísérleteknek a száma és stílusa, amelyekkel a globalista erők befolyásolni próbálják a hazai közéletet. Szerinte egy demokráciában a politikai vitáknak helye van, de az elfogadhatatlan, hogy külföldi finanszírozásból fenntartott aktivista hálózatok a törvényeket kijátszva semmibe vegyék a magyar emberek véleményét.
Visszautasítjuk a külföldi befolyásszerzést
– rögzítette a kormánypárti politikus.