Ezért van szükség az átláthatósági törvényre

Azon a helyzeten kíván változtatni „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat, hogy a külföldről befogadott forrásokból működő médiumok teljes köre jelenleg beazonosíthatatlan, ahogy a támogatások mértéke vagy azok eredete is – mutatott rá közösségi oldalán Pálfalvi Milán. A Nézőpont Intézet elemzője beszámolt arról is, már csaknem húsz olyan médiumot találtak, melyek az elmúlt években részesültek külföldről érkező támogatásokban és aktívan vesznek részt az ukrán propaganda kiszolgálásában.

2025. 05. 20. 13:26
parlament Fotó: Polyák Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Miért van szükség az átláthatósági törvényre? Mert az ukrán propagandát terjesztő sajtó finanszírozója elismerte, pénzmosás útján juttatják el a külföldi érdeknek megfelelően kialakított, tárgyilagosnak beállított propagandát az olvasóhoz, amiben partner például a ‘független’ 444 vagy a Direkt36” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán Pálfalvi Milán. Az átláthatósági törvényjavaslat vitája ma kezdődik meg a parlamentben.

A Nézőpont Intézet elemzője szerint már 19 médiumot azonosítottak be, melyek az elmúlt években dokumentálhatóan részesültek külföldről érkező támogatásokban és aktívan vesznek részt az ukrán propaganda kiszolgálásában. A kutatásról már lapunkban is beszámoltunk

Mint Pálfalvi Milán a közösségi oldalán írta, a külföldi finanszírozást alátámasztó információk a kiadók éves beszámolóiból, saját  közléseikből vagy a finanszírozó szervezetek nyilvánosan hozzáférhető közléseiből származnak. A hozzáférhető információk alapján a következő médiumok biztosan hozzájutottak külföldről származó forrásokhoz: 

Telex, Partizán, 444, HVG, Magyar Hang, Magyar Narancs, Klubrádió, Átlátszó, Mérce, Lakmusz, Ez a lényeg, Nyugat, G7, Kecsup, Debreciner, Borsod24, Greenfo. 

Felhívta a figyelmet arra is, a Szabad Európa közvetlenül amerikai állami forrásból, míg a magyar nyelven is hozzáférhető Euronews eleve külföldi kiadóként működik Magyarországon.

Pálfalvi Milán aláhúzta: az Országgyűlésnek benyújtott, „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat azon a helyzeten kíván változtatni, hogy a ténylegesen Magyarországon kívülről vagy akár hazai közvetítőn keresztül befogadott forrásokból működő médiumok teljes köre jelenleg beazonosíthatatlan, ahogy a támogatások mértéke vagy azok eredete is.

Az átláthatósági törvény

Emlékezetes, a kormánypártok benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvényjavaslatot, amely fellép a külföldről finanszírozott szervezetekkel szemben. Az indoklás szerint a tervezet a nemzeti szuverenitás megerősítése érdekében a közéleti tevékenység átláthatóságának jogi, intézményi garanciáit teremti meg. 

A törvényjavaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálata alapján egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékbe a szervezetet.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.