„Miért van szükség az átláthatósági törvényre? Mert az ukrán propagandát terjesztő sajtó finanszírozója elismerte, pénzmosás útján juttatják el a külföldi érdeknek megfelelően kialakított, tárgyilagosnak beállított propagandát az olvasóhoz, amiben partner például a ‘független’ 444 vagy a Direkt36” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán Pálfalvi Milán. Az átláthatósági törvényjavaslat vitája ma kezdődik meg a parlamentben.
A Nézőpont Intézet elemzője szerint már 19 médiumot azonosítottak be, melyek az elmúlt években dokumentálhatóan részesültek külföldről érkező támogatásokban és aktívan vesznek részt az ukrán propaganda kiszolgálásában. A kutatásról már lapunkban is beszámoltunk.
Mint Pálfalvi Milán a közösségi oldalán írta, a külföldi finanszírozást alátámasztó információk a kiadók éves beszámolóiból, saját közléseikből vagy a finanszírozó szervezetek nyilvánosan hozzáférhető közléseiből származnak. A hozzáférhető információk alapján a következő médiumok biztosan hozzájutottak külföldről származó forrásokhoz:
Telex, Partizán, 444, HVG, Magyar Hang, Magyar Narancs, Klubrádió, Átlátszó, Mérce, Lakmusz, Ez a lényeg, Nyugat, G7, Kecsup, Debreciner, Borsod24, Greenfo.
Felhívta a figyelmet arra is, a Szabad Európa közvetlenül amerikai állami forrásból, míg a magyar nyelven is hozzáférhető Euronews eleve külföldi kiadóként működik Magyarországon.
Pálfalvi Milán aláhúzta: az Országgyűlésnek benyújtott, „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat azon a helyzeten kíván változtatni, hogy a ténylegesen Magyarországon kívülről vagy akár hazai közvetítőn keresztül befogadott forrásokból működő médiumok teljes köre jelenleg beazonosíthatatlan, ahogy a támogatások mértéke vagy azok eredete is.
Az átláthatósági törvény
Emlékezetes, a kormánypártok benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvényjavaslatot, amely fellép a külföldről finanszírozott szervezetekkel szemben. Az indoklás szerint a tervezet a nemzeti szuverenitás megerősítése érdekében a közéleti tevékenység átláthatóságának jogi, intézményi garanciáit teremti meg.
A törvényjavaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálata alapján egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékbe a szervezetet.