Kitört a pánik a dollármédiában az átláthatósági törvényjavaslat miatt

A külföldről pénzelt médiumokat valósággal sokkolta az átláthatósági törvénytervezet, amelynek célja, hogy végre fényt derítsen arra: kik és milyen pénzből próbálnak befolyást gyakorolni a magyar közéletre. A Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán szinte azonnal összehangolt támadást indított, de a hangnem és a retorika alapján egyértelmű, hogy a pánik már úrrá lett rajtuk.

2025. 05. 15. 7:32
Illusztráció
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kellett sokat várni, hogy a dollármédia egységes offenzívába kezdjen a kormány átláthatósági törvényjavaslatának hírére. Az új várható szigorítás alapján a listára került szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek lesznek vagyonnyilatkozatot tenni.

Szánthó Miklós: Pá-pá, dollárkák és eurók!

„Szabad, független, civil: külföldről pénzelt. [Újbeszél-magyar szótár, 2025-ös kiadás] Pont ezt fogja nyilvánvalóvá tenni a törvény. Ezért fáj nekik” – írja az Alapjogokért Központ főigazgatója

Lánczi Tamás: „Vergődésük leplezi le őket”

Ahogy Lánczi Tamás politológus a lapunknak adott interjúban kifejtette:

A dollármédia azért pánikol, mert eddig rejtve tudták tartani, kik pénzelik őket. Most viszont a törvény nyomán nyilvánosságra kell hozniuk ezeket a kapcsolatokat. Ez számukra nemcsak kényelmetlen, de végzetes is lehet, hiszen eddig a függetlenség látszatát próbálták kelteni.

 

A Telex és a 444 retteg

A leginkább érintett portálok azonnal támadásba lendültek. A Telex és a 444 szerint „példátlan hatalmat kap a kormány”, miközben a törvény csupán azt írná elő: ha valaki külföldi pénzből politizál, legalább legyen erről tudomása a magyar választóknak.

A HVG és a Partizán is megszólalt – de kinek az érdekében?

A HVG a Transparency International képviselőjét idézte, aki szerint a törvény „megfélemlítő eszköz”. Ligeti Miklós szavai mögött azonban ugyanaz az NGO-világ húzódik meg, amely eddig is külföldi támogatásokból élt – és a közéleti „független” befolyást üzletszerűen végezte.

 

Portfólió: komoly retorziós eszköz lehet a szuverenitás védelme

A Portfólió.hu szerint a törvény valóban komoly eszközöket adna az állam kezébe, ha gyanús külföldi támogatások sejlenének fel. De miért jelent ez gondot, ha minden jogszerű és tiszta?

 

Szabad Európa: már az EU is előkerül

A Szabad Európa szerint a törvény szembemegy az EU jogával. Ez a „kritika” azonban inkább árulkodó: a külföldről pénzelt médiumok és szervezetek egyenesen Brüsszelhez rohannának panaszkodni, ha végre nyilvánosságra kellene hozniuk támogatóikat.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.