Kevesebb illegális szoftvert használunk

Bodacz Péter
2010. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly egy százalékponttal 41 százalékra csökkent Magyarországon az illegálisan használt szoftverek aránya, világszinten azonban romlott a statisztika – derül ki az IDC és a BSA közösen készített tanulmányából. A globális informatikai tanácsadó, illetve az iparág fejlesztőit a jogszerű alkalmazások terjedése érdekében öszszefogó nonprofit szervezet száznál is több országra kiterjedő felmérése szerint a személyi számítógépekre illegálisan telepített szoftverek becsült kereskedelmi értéke elérte a 113 millió dollárt 2009-ben. Bár a BSA weboldalán közzétett tanulmány szerint az illegális számítógépes szoftverek aránya 54 országban csökkent, és mindössze 19 országban emelkedett, ennek ellenére ezek globális aránya 41-ről 43 százalékra nőtt, azaz hazánkban az enyhén javuló helyzet a világátlagot alulról súrolja. A globális emelkedés nagyrészt az olyan gyorsan növekvő piacoknak köszönhető, mint Kína, India és Brazília.
Miközben a tanulmányban jelzett magyarországi egy százalékpontos csökkenés biztatónak tűnik, nem szabad arról megfeledkezni, hogy változatlanul létfontosságúak a szoftverlopások visszaszorítására irányuló erőfeszítések. Továbbra is elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a programok negyven százaléka nem jogszerű módon kerül a számítógépekre – emelte ki az adatok kapcsán Dzsinich Gergely, a BSA magyarországi bizottságának elnöke, hangsúlyozva: céljuk, hogy tudatosítsák a kormányokban, a vállalatokban és a lakosságban az illegális szoftverhasználat okozta károk nagyságát, ami nemzetgazdasági és vállalati szinten egyaránt érzékelhető. A szervezetek 2009-es statisztikái szerint a vizsgált országok közül az illegális szoftverek aránya továbbra is az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban és Luxemburgban a legalacsonyabb (20, illetve 21-21 százalék), és Grúziában, Zimbabwéban, valamint Moldovában a legmagasabb (mindegyik országban meghaladja a 90 százalékot).
Mint arra a BSA figyelmeztet, a szoftverkalózkodás a szerzői joggal védett program engedély nélküli másolása vagy forgalmazása. Ez a másoláson kívül megtehető letöltéssel, megosztással, értékesítéssel és több szoftverpéldány személyes vagy munkahelyi számítógépre telepítésével is. A szoftver megvásárlásakor valójában a használatára vonatkozó licencre teszünk szert, nem pedig magára a szoftverre. Ez a licenc határozza meg, hogy hányszor telepíthető a szoftver. Az engedélyezettnél több másolat készítése már kalózkodásnak számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.