Erejük végére értek az izlandi farmerek, akik több mint 50 napja próbálják megóvni jószágaikat a vulkáni hamu ártalmaitól az Eyjafjöll gleccser közelében. Ismert, a szigetország délnyugati csücskében április 14-én kitört tűzhányó egy időre a teljes európai légteret megbénította. Bár aktivitása az eltelt időben ingadozott, szakértők sem merik megjósolni, hogy meddig folytatja a tevékenységét.
A tűzhányó közvetlen közelében – ötezer négyzetkilométeren – körülbelül 150 farmer birtokát, összesen 500 embert érintett súlyosan a mindent beterítő vulkáni hamu. Itt húszezer juhot, tízezer szarvasmarhát és hétezer lovat kellett fedezékbe helyezni a lehulló, fluoridban gazdag hamu miatt. Ez a vegyület ugyanis súlyosan károsíthatja az állatok fogait, nagy mennyiségben pedig belső vérzést és csontkárosodást is okozhat. Ezért olyan helyre kell elszállítani őket, ahol tudnak legelni – mondta lapunknak Haraldur Benediktsson, az izlandi farmerek szövetségének vezetője. Hozzátette, sokfelé az országban a hamumentes területek birtokosai maguk ajánlották fel, hogy átmenetileg befogadják nehéz helyzetű honfitársaik állatállományát.
A hamu miatt Izland legértékesebb legelői és szántóföldjei közül is több vált átmenetileg használhatatlanná. A termelésből kiesett földek miatt nyár végéig számítások szerint körülbelül 10-15 ezer bála szénát kell majd importálni a térségbe.
Elsősorban a megnőtt áradásveszély miatt kellett áprilisban kitelepíteni a gazdákat a gleccser közeléből. S bár hamarosan visszatérhettek, a tűzhányó aktivitása miatt nagy részük azóta többször kényszerült ingázni a menedék és a gleccser tövében hagyott jószágai közt. A szervezet vezetője szerint ennek ellenére végleg egyetlen farmer sem hagyta el birtokát, noha gyermekeiket sokan ideiglenesen a vulkántól távolabb élő rokonokhoz, ismerősökhöz költöztették. – Egyértelműen látszik, hogy a gazdáknak pihenésre lenne szükségük – hangsúlyozta Haraldur Benediktsson. – A térségben jelenleg hetven embert mozgósítottunk, hogy felkarolják a hamu károsultjait, de további segítőket is toborzunk.
Eközben az izlandi halászati és mezőgazdasági minisztérium megígérte, hogy minden lehetséges módon segíti a nehéz helyzetbe került gazdákat, a farmerek szövetsége üdülési kedvezményekkel arra próbálja ösztönözni őket, hogy menjenek el családjukkal nyaralni.

Tornádót láttak a helyiek Baracson, óriási volt a riadalom