Változatlanul három bejárattal, ám a főlépcsősor megbontása nélkül, szerényebb liftlejáróval és lépcsőházzal valósítaná meg a Szépművészeti Múzeum funkcióbővítést is jelentő fejlesztését Karácsony Tamás Ybl-díjas építész, akinek 2008 óta nyilvános eredeti terveit az utóbbi fél évben több oldalról is kritika érte.
– A Szépművészeti Múzeum kultikus épület egy szimbolikus térben. Konszenzus nélkül nem szabad hozzányúlni. Bár változatlanul érvényes építészeti megoldásnak gondolom a tervpályázat útján elfogadott eredeti elképzelést is, a kialakult vita hatására úgy döntöttünk, kompromisszumot kötünk. Az új tervek az épület történelmi testét érintetlenül hagyják, a térszint alatti új központba vezető lejárat épülete légiesebb lett – foglalta össze a változás lényegét Baán László, hozzátéve: a tervezői gárda az új megoldást véglegesnek szánja. A Központi Tervtanács elfogadta módosított terveket, az építési engedélyek beszerzése azonban még folyamatban van. Az új tervek opponense, Skardelli György a múzeum márványcsarnokában tartott tervbemutatón kiemelte: a múzeumlátogatási szokások az elmúlt évtizedben jelentősen megváltoztak, az igényeket követni kell, nincs alternatívája a funkcióbővítésnek. – A szimbolikus térrel szemben leginkább tiszteletet mutató tervet Karácsony Tamás készítette, amely méltó módon illeszkedik a múzeum tervezője, Schickedanz Albert historikus elképzeléséhez. A föld alatti bővítéssel lenyűgöző térsor jön létre, amely kortárs térélménnyel gazdagítja a látogatót – tette hozzá.
Karácsony Tamás az építész felelőssége mellett a kritika felelősségét hangsúlyozta, a terv két vitatott elképzelésével kapcsolatban elmondta: – A homlokzati lépcsősor bemetszése helyett megmarad az eredeti bejárat; üzemeltetői döntéstől függ, hogy a múzeum innen is fogad-e majd látogatókat. A liftházat és a lépcsősort fogadó üvegkubus fém tartószerkezetét tükörüveg takarja, összefüggést teremtve a tér jelene, az új központ és a régi épület között.
A több mint 8000 négyzetméternyi föld alatti beruházás kilencven százalékban európai uniós forrásból, összesen négymilliárd forintból valósul meg. Az építkezés a tervek szerint 2011 elején kezdődik, az új komplexum a tervezettnél egy évvel később, 2012-ben nagyszabású Cézanne-kiállítással nyitna.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon