Nem egyszerű megjósolni, hogyan alakul július 1-jétől a gáz ára hazánkban, mivel jelenleg több – piaci és politikai – tényező egymással ellentétes irányba hat. Egy biztosnak látszik: kisebb öszszeg nem szerepel majd a számlánkon.
Az általunk megkeresett szakértők szerint a fűtőanyag árán nem kellene változtatni, ha az csupán a világpiaci olajáron múlna. Ezt az árfolyamot ugyanis kilenchavi csúszással követi a földgáz díja, s a fekete arany ára az elmúlt negyedévhez képest nem változott jelentősen, az továbbra is szűk sávban mozgott a kérdéses időszakban hordónként 80 dollár környékén. Ugyanakkor a gázárak jelentősen függenek a forint és a dollár átváltási arányától is. (A gáznagykereskedő dollárban fizet a fűtőanyagért, de forintért értékesíti azt a magyar piacon.) Míg az előző negyedévben még 185 forint/dollár körül mozgott az árfolyam, addig jelenleg már 220 forintnál is többet ér egy dollár. Ez piaci szakértők egybehangzó véleménye szerint önmagában körülbelül 10 százalékkal emelné meg a földgáz árát.
Azonban ez nem feltétlenül érvényesül majd, mivel információink szerint az újonnan felállt kormányzat egyeztetéseket folytat a szolgáltatókkal arról, hogyan lehetne mérsékelni, legjobb esetben pedig kiegyenlíteni a drágulást. Úgy tudjuk, lehetséges megoldásként felmerült, hogy a tárolókból vennék ki a gázt, hiszen ezt még kedvezőbb árszint mellett helyezték el a föld alá, tehát a fogyasztók szempontjából kedvezőbb tarifával lehetne értékesíteni az innen kiemelt fűtőanyagot. Ezzel csupán az a probléma, hogy a gáznagykereskedő E.ON-nak szerződése szerint egy bizonyos mennyiségű gázt akkor is ki kell fizetnie az orosz fél felé, ha azt nem veszi át. Márpedig ez komoly költségtényező lenne, amelynek kedvezőtlen hatásai végső soron a fogyasztók számláin mutatkoznának meg.
Ami viszont egészen biztosan érzékenyen érinti a legrászorultabb rétegeket, az a gázártámogatás megszűnése, amely az előző kormány korábbi döntése értelmében június 30-án következik be. Igaz, idén április 30-a után már csak azok a családok kapták a teljes összeget, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladta meg a legkisebb öregségi nyugdíj kétszeresét, az efölötti kategóriában már csak az eddigi kompenzáció felével kellett beérniük az érintett háztartásoknak.
Javítja azonban az energiaszámlák végösszegét júliustól, hogy az áram ára – mint arról már beszámoltunk – értesüléseink alapján átlagosan mintegy 5 százalékkal csökken.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető