A tavalyi hétszázalékos zuhanáshoz képest 0,1 százalékos elmozdulást mutatott a hazai gazdaság az első negyedévben, ez a különbség is a legnagyobb részben a kivitel két számjegyű növekedésének volt köszönhető. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint az ipar kivételével a nemzetgazdaság legtöbb nagy ágazata visszaesést könyvelhetett el a januártól április végéig tartó időszakban. A legrosszabb teljesítményt – 8,7 százalékos romlást – továbbra is az építőipar mutatta, de a kereskedelem és a vendéglátás sem tápászkodott fel a mélypontról. Csökkent az új beruházások száma, a mezőgazdasági termelés és a szolgáltatások összértéke, és tovább mérséklődött a lakosság fogyasztása. Negyedéves összehasonlításban 0,9 százalékot emelkedett a GDP, ám a szezonális és a naptári hatás figyelembevételével, vagyis az egyszeri hatásokat és a munkanapok számát tekintve 0,9 százalékos visszaesést mutat a hazai termelés a tavalyi állapothoz képest.
– Ezt a két hatást a szakma eddig mindig kiemelten kezelte. A KSH és az Ecostat adatai is erre épültek, éppen ezért furcsa, hogy nem kap kellő súlyt a GDP alakulásának szöveges részében ez az adat – nyilatkozta lapunknak Soós Lőrinc. A Magyar Statisztikai Társaság elnöke szerint épp azért veszik figyelembe az adatfeldolgozásnál a munkanapokat és a szezonális hatásokat, hogy tisztább és árnyaltabb képet kaphassanak a gazdaság valódi pályájáról. A magyar kilábalás egyébként régiós viszonylatban is jelentős késéssel és döcögve indul. Szlovákiában 4,5, Lengyelországban 2,8, Csehországban pedig 1,2 százalékkal fejlődött a gazdaság az első negyedévben, az uniós átlag pedig félszázalékos pluszt mutat.
Holnap hozza nyilvánosságra a KSH a májusi infláció mértékét, ezzel kapcsolatban az elemzők átmeneti csökkenést jósolnak, ám a mezőgazdasági károk és az üzemanyagárak növekedése miatt később újabb emelkedés lehet.
Publicisztika a 7. oldalon
Készül a büdzsé módosítása. A költségvetési lyukak miatt szükség lesz a költségvetési törvény módosítására, értesült tegnap lapunk Wiedermann Helgától, a nemzetgazdasági miniszter kabinetfőnökétől, aki hangsúlyozta: előreláthatólag nem lesz pótköltségvetés. Az idei büdzsét vélhetőleg azért módosíthatja így a kormány, hogy minél gyorsabban keresztül lehessen vinni a törvényhozáson, mivel szeptemberben már a 2011-es költségvetéssel kell foglalkozni.

Bajban Karácsony Gergely: törvénytelenné nyilvánították Budapest 2025-ös költségvetését!