Kétszeresére emelte az eddig 800 millió forintos, az árvízi védekezésre és kárelhárításra fordítható vis maior alapot a kormány – tudatta tegnap Pintér Sándor belügyminiszter. A tárca vezetője elmondta, a további várható esőzések miatt arról intézkedett, hogy az ideiglenes gátakat, töltéseket nem lehet elbontani, és a védekezést szolgáló egyéb eszközök is a veszélyeztetett területeken maradnak. Tájékoztatása szerint a Belügyminisztérium hatáskörében működő és államigazgatási szervek, valamint a honvédség eddig mintegy 2,6 milliárd forintot fordítottak az árvíz elleni védekezésre. A miniszter köszönetet mondott a természeti károk elhárításában közreműködő önkénteseknek és polgárőröknek, továbbá jelezte, hogy elsőként az óvodák, iskolák és kórházak számíthatnak gyors kárelhárításra.
Navracsics Tibor, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sajóecsegen tett látogatásakor közölte, az árvízi védekezésre valószínűleg több pénzt kell fordítani a tervezettnél, az időjárási előrejelzések ugyanis azt valószínűsítik, hogy lesz utánpótlása a víznek. A közigazgatási és igazságügyi miniszter azt mondta, ha nő a baj, nőni kell a támogatásnak is. Navracsics a zuhogó esőben, gumicsizmában, esőkabátban megtekintette a községet, amelyet másfél hete még a Sajó áradata fenyegetett elöntéssel, erre homokzsákok százai emlékeztetnek még most is. Felbermann Tamás, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövízig) igazgatóhelyettese a minisztert arról tájékoztatta, hogy a folyók szlovákiai vízgyűjtő területein lehulló csapadék a számítások szerint olyan áradatot indít el, mint amilyen alig két hete vonult végig a Bódván, a Hernádon és a Sajón. Az elkövetkező éjszakán még nagyobb mennyiségű eső eshet, és ha ez megtörténik, akkor számíthatunk hasonló problémára, mint május második harmadában – vázolta fel a helyzetet Felbermann Tamás, aki azt is elmondta: a korábbi árvíz miatti erősítéseket jószerivel teljes egészében helyükön hagyták. Rétközi Ferenc, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője azt mondta, hogy hegyekből a kispatakokon hirtelen lezúduló víz miatt is védekezni kell, erre felkészülni pedig úgyszólván lehetetlen. Csupán kedden 20 ezer homokzsákot raktak le az ilyen vízfolyások mentén – tette hozzá.
Rabi József, Sajóecseg polgármestere a minisztert arról tájékoztatta, az 1200 lelkes községben a Sajó komoly vészhelyzetet teremtett, de a hivatásos és önkéntes erők segítségével sikerült megakadályozni, hogy a megáradt folyó vize betörjön a lakásokba. Szerinte szerencse a szerencsétlenségben, hogy a folyó felsőbb szakaszain elterült a nagy víz, ugyanakkor úgy véli, súlyos problémát jelent a talajvízzel telítődött föld.
Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés és Védelmi Bizottság elnöke rámutatott, eddig 200 borsodi településen kellett védekezniük, a költségek pedig meghaladták az egymilliárd forintot. Hozzátette, kétmillió homokzsákot raktak ki a szükséges helyekre, mindazonáltal félelmének adott hangot, hogy az újabb nagy esőzés ismételten komoly védekezést igényel. Szavai szerint a megyének nincs vis maior alapja, a központi költségvetés állja a kiadásokat, s ahogy azt hangsúlyozta, körülbelül negyven településen várható még komoly veszély, amit a Bódva, a Sajó, illetve a Hernád okozhat.
Az országos esőzés következtében újra több száz kilométeren rendeltek el árvízvédelmi készültséget országszerte. Hétfőn a Tisza vízgyűjtőire területi átlagban is jelentős, 10-30 milliméter csapadék hullott, ennek hatására a vízrendszer határon túli területein újabb árhullámok alakultak ki. A Hernádon, a Bódván, a Sajón árhullámok indultak el, de végig árad ismét a Zagyva is, csakúgy, mint a Hortobágy-Berettyó. Árhullám indult el a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyók (Kraszna, Szamos, Lónyay-főcsatorna) felső szakaszáról, és készültséget rendeltek el a Körösök mentén is.
A rendőrség lezárta a Fejér megyei Gánt községet, a heves esőzés hatására megduzzadt záportározó vize ugyanis elárasztotta a falu több utcáját. Teljes útzárat rendeltek el a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Aranyosi-völgy bejáratánál az Aranyos-patak áradása miatt, Bodrogolaszi és Sárospatak között pedig belvíz miatt nem lehet közlekedni. A folyamatos esőzés miatt ismét árvízzel fenyegeti Sátoraljaújhely városát a település patakja, a Ronyva, így kedden újra megkezdték a védekezést az áradat ellen. Mátrakeresztesen és Endrefalván lakóházakat is veszélyeztet a víz, Nógrád megye több településére pedig már 7500 homokzsákot szállítottak.
Komlón és Pécsett 13 embert kellett kiköltöztetni a heves esőzések okozta veszélyek miatt. Honvédségi járművel védekeznek a Baranya megyei Sásdon, a települést ismét az áradó Baranya-csatorna fenyegeti. Életveszélyessé vált a nagy esőzések miatt két kedvelt pécsi kirándulóhely, a mecseki parkerdő, valamint a malomvölgyi pihenő és parkerdő. Több településen lakóházakat veszélyeztet az árvíz és a belvíz Tolna megyében, így Csikóstőttősön és Bonyhádon homokzsákokkal védik az ingatlanokat.
Az ítéletidő miatt tegnap országszerte be kellett vetni a tűzoltóságot. Csongrád megyében tizenöt településen kellett szivattyúzniuk, Tolnában pedig tizennyolcszor kérték a tűzoltók segítségét fakivágásokhoz, vízszivattyúzáshoz. A szinte folyamatos esőzés miatt nemcsak a folyókon indultak el árhullámok Borsod-Abaúj-Zemplénben, hanem a kisebb patakok is áradnak, ezért a megyében az összes szabadnapos tűzoltót berendelték.
A Tengelicnél beszakadt M6-os autópályán közben sebességkorlátozás mellett egy sávon újra megindult a forgalom.
Valószínűleg nem esett még ennyi eső májusban ilyen hosszú ideig és akkora területen, amióta rögzítik az erre vonatkozó adatokat – közölte Vadász Vilmos. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletese elmondta, a mérőállomások adatai szerint májusban a legtöbb csapadék – 273 milliméter – Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolc környékén esett. Nagy mennyiségű eső volt Heves (256 milliméter), Tolna (249 milliméter) és Pest megyében (235 milliméter). Bakonybélben három nap alatt esett le a féléves átlagos csapadékmennyiség, 260 milliméter. Az OMSZ mindeközben figyelmeztető előrejelzést tett közzé, eszerint tegnap éjfélig további jelentős menynyiségű esőt vártak elsősorban a Dunántúlon és az ország északi felében.
Az előrejelzés szerint ma kisebb területen, főként a Dunántúlon várható csapadék, akár 15-25 mm is hullhat. Az ország középső és délkeleti részén néhol kialakulhat zivatar, felhőszakadás, és 55 km/h feletti szél várható. Holnap átmeneti csapadékszünetet követően északkelet felől újabb csapadékhullám valószínű.
Folytatódik a gyűjtés a nemzeti segélyvonalon – a 1752-es telefonszámon –, valamint ismert magyar és külföldi zenészek tárgyait árverezik el szombaton a Magyar Televízió karitatív műsorában az árvízkárosultak megsegítésére. A budapesti StarGarden fesztivál pedig minden eladott belépőjegy árából ezer forintot utal át e célra.
A német és az osztrák szakaszon már a Duna is árad, Nagybajcsnál szerdán vezethetnek be elsőfokú árvízvédelmi készültséget.
Elárasztott kikötők, sérült vitorlások. A harmincmillió forintot is elérheti a hajózási társaság tulajdonát képező hajóállomási, vitorláskikötői és épületkár, nem beszélve a partvédőművekben, mólókban és hajókban esett kártételről, és az utasforgalom drasztikus csökkenéséből adódó, a tízmillió forintot is meghaladó bevételkiesésről – mondta lapunknak Lain Ferenc, a Balatoni Hajózási Zrt. műszaki igazgatója.
Siófokon beomlott a móló, óriási köveket sodort el a víz és a sártenger, és kárt tett a május közepe óta tomboló vihar a kikötőkben horgonyzó nyolcvannyolc vitorlásban is. A hajózási társaság kempingjeit sem kímélte az ítéletidő, az egyik sátortáborban nyolc fát döntött ki a szél, megbontotta az épületek tetőit, éppen abban az időszakban, amikor azokat a nyári vendégfogadásra igyekeztek előkészíteni. A menetrendi és a kirándulóhajó-forgalom május közepén elrendelt kényszerű szüneteltetéséből adódó bevételkiesés is jelentős, és keresztülhúzzák a társaság bevételi tervét az előre jelzett hűvös, esős, viharos hétvégék is.
A már három hónapja folyó vízeresztés ellenére sem csökken a Balaton vízállása, sőt a múlt hét végihez viszonyítva nőtt. Eddig már százmillió köbméter, két Velencei-tó mennyiségű vizet engedtek le a legnagyobb tavunkból, de úgy tűnik, ez is kevés. Ami további gondokat okoz a már helyenként vízben álló hajókikötőkben – mondta Lain Ferenc.

Több nagy bank is leáll a hétvégén