Nőtt a munkanélküliség

Egy év alatt 85 ezerrel gyarapodott a munkanélküliek tábora, a foglalkoztatottak száma 36 ezerrel csökkent, a munkanélküliségi ráta 1,9 százalékponttal emelkedett, a foglalkoztatási arány pedig 0,4 százalékponttal romlott – tette közzé tegnap a KSH. Hazánk tudhatja magáénak a legrosszabb foglalkoztatási adatokat az Európai Unióban.

K. Tóth László
2010. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mozdult el tizenhat éves mélypontjáról a munkanélküliség – mutatják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai, amelyek szerint az egy évvel korábbihoz képest 85 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottak száma pedig 36 ezerrel csökkent. Ennek nyomán a munkanélküliségi ráta 1,9 százalékponttal emelkedett, míg a foglalkoztatási arány 0,4 százalékponttal romlott. A férfiak körében a munkanélküliség 2,4, a nőknél pedig 1,3 százalékponttal nőtt tavaly február–áprilishoz képest.
Jelenleg 3,702 millióan dolgoznak hazánkban, 34 ezerrel kevesebben, mint egy évvel korábban. A foglalkoztatási ráta most 54,7 százalékos, vagyis 0,4 százalékponttal alacsonyabb, mint tavaly ugyanilyenkor.
A legrosszabb helyzetben a fiatalok (15–24 évesek) vannak: munkanélküliségi rátájuk 27,6 százalékra rúgott áprilisban. Az elhelyezkedési nehézségeket jelzi, hogy a munkanélküliek csaknem fele egy éve, vagy annál régebben keres magának állást. A munkanélküliség átlagos időtartama jelenleg 16,9 hónap, két héttel hosszabb az egy évvel korábbinál.
Szakértők szerint a hazai munkaerőpiac valós helyzete nem azt mutatja, hogy megállt volna a munkanélküliség növekedése. Ennek okát a közcélú foglalkoztatás látványos növekedésében kell keresni. A KSH adatai szerint a közfoglalkoztatottak száma a tavaly márciusban regisztrált 26 ezer főről idén márciusra 75,8 ezer főre ugrott fel. Mivel a közmunkán foglalkoztatottak gyakorlatilag nem hoznak új értéket, és csak a költségvetés pénzét költik, a közmunkások számának növekedése csak papíron javítja a foglalkoztatási adatokat.
Érdekes ellentmondás, hogy míg az idén januárban kiküldött konvergenciaprogram szerint a foglalkoztatottak száma 42,3 ezer fővel csökken tovább, addig a Munkaerő-piaci Alap kiadását a Bajnai-kormány ebben az évben reálértéken 131 milliárd forinttal csökkentette.
A foglalkoztatás szempontjából Magyarország áll a legroszszabb helyen a 27 tagú Európai Unióban. Az uniós átlagos foglalkoztatás jelenleg 64,6 százalékot tesz ki, csaknem tíz százalékponttal magasabbat, mint a magyar mutató. Versenytársainkhoz képest is jelentős az elmaradásunk: a csaknem azonos népességű Csehországban majdnem egymillióval több ember dolgozik, mint nálunk, de Szlovákiában és Lengyelországban is 60,2, illetve 59,3 százalékos a foglalkoztatottság.
Az MKB Bank elemzése szerint a régió többi országával ellentétesen alakul hazánkban a munkanélküliség. Az idei első negyedévben Csehországban hét-, Lengyelországban pedig kilencszázalékos volt az állástalanok aránya, míg az uniós átlag 9,6 százalékot tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.