Önkormányzatirendszer-módosítás

Egyhangúlag ellenzi az MSZP, a Jobbik és az LMP a kormánypártok önkormányzati változtatási terveit. A Fidesz–KDNP azt javasolja, hogy az önkormányzatokban ne csak a közgyűlés által választott dolgozzon, hanem olyan külsős is, akit a polgármester jelöl ki.

Munkatársainktól
2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvény- és alkotmánymódosítást kezdeményeztek fideszes képviselők, hogy már az őszi önkormányzati választások után lehetőség legyen egy külsős alpolgármester (Budapesten főpolgármester-helyettes, a megyékben megyei közgyűlési elnökhelyettes) megválasztására. A külsős helyetteseket a polgármester indítványára testületi döntéssel lehetne pozícióba juttatni. A jelenlegi szabályok szerint csak a képviselő-testület tagjai közül választhatnak polgármester-helyettest. Rácz Róbert (Fidesz) előterjesztői expozéjában elmondta, a módosítás célja a szakmaiság erősítése, összefüggésben az önkormányzati képviselők létszámának csökkentésére benyújtott indítványokkal. Kósa Lajos, a Fidesz vezérszónoka hangsúlyozta, hogy mind a hét országos önkormányzati szövetség támogatta a javaslatot, köztük olyanok is, amelyeket MSZP-s politikusok vezetnek.
Ettől függetlenül Lamperth Mónika és Pál Tibor jelezték, az MSZP elutasítja a módosítást, mert a külsős polgármester-helyettesek mögött nem lenne választói legitimáció, a szakmai feladatokat pedig a jelenlegi rendszerben, az államigazgatási apparátusból is lehet biztosítani. Kifejtették, az önkormányzati költségvetés terhére akar a Fidesz rövid távú politikai megfontolásokból új munkahelyeket létrehozni. Ettől tartott a Jobbik és az LMP is. A radikális párt Javaslatot tett arra, drasztikusan csökkentsék azon településvezetők számát, akik más politikai pozíció után is kapnak javadalmazást.
Kósa Lajos azt már a választási eljárásról szóló törvénymódosítás vitájában fejtette ki, hogy a jelenlegi hetvenkettőről hatvan napra csökkentik az önkormányzati választások kampányidőszakát, kilenc napban határozzák meg az ajánlószelvény-gyűjtés idejét, a kampánycsendet a választás napjára korlátozzák. Így lebonyolítható lesz az őszi önkormányzati választás. Később szükség lesz az eljárási törvény további módosítására is az áprilisi országgyűlési választási botrányok miatt – tette hozzá Kósa. Az MSZP és az LMP a többpárti egyeztetést hiányolta. Arányosan csökkentenék a kisebbségi önkormányzati képviselők számát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.