Pozsony Trianon revíziójától fél

Rendkívüli ülésen határozatban adott hangot „mélységes nyugtalanságának” a szlovák parlament amiatt, hogy a magyar Országgyűlés „módosítani kívánja az állampolgárságról szóló törvényt a célból, hogy a Szlovák Köztársaság állampolgárainak lehetővé tegye a kettős állampolgárság megadását”.

Neszméri Sándor
2010. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Koalíció Pártján kívül a szlovák parlament pártjai által egységesen támogatott határozat „elfogadhatatlannak tartja”, hogy a magyar képviselőház „bármiféle területen kívüli jogszabályt fogadjon el, amely a Szlovák Köztársaság állampolgárait érinti anélkül, hogy e jogszabályt a Szlovák Köztársaság és a Magyar Köztársaság közötti jószomszédi viszonyról és baráti együttműködésről szóló szerződés értelmében Szlovákia vezető politikai képviselőivel konzultálta volna”. A határozat kitér a trianoni évforduló kapcsán tervezett nyilatkozatra is, a szlovák parlament ennek kapcsán „óva int” attól, hogy a magyar Országgyűlés „megkérdőjelezze az 1920-as trianoni békeszerződést és Európa háború utáni területi felosztását”. A határozat szerint Magyarország az „egyoldalú lépéssel” több nemzetközi egyezményt sért, valamint „a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság között 1961-ben megkötött, az állampolgársági viszonyok rendezéséről szóló szerződést” is.
A határozatot Pavol Paska házelnök terjesztette be, aki indoklásában elmondta, „Európa békéje, stabilitása múlik azon, hogy Magyarország ne tehessen egyoldalú lépéseket a Szlovákia területén élő magyar kisebbség vonatkozásában.” A parlamenti vitában felszólalt Robert Fico kormányfő (képünkön) is, aki arról beszélt többek között, hogy Szlovákia a kérdés diplomáciai úton történő rendezésében érdekelt, ezzel együtt azzal vádolta a Fidesz–KDNP pártszövetség képviselőit, hogy „intézményesíteni kívánják régóta hangoztatott szándékukat, a Kárpát-medencében élő 15 millió magyar kapcsolatrendszerét”, amelynek semmi köze nincs a kultúra és az anyanyelv támogatásához, védelméhez a határon túli magyarok körében. Fico felszólította Orbán Viktort, állítsa le a törvény tárgyalását a magyar parlamentben, amelyből „a barna ideológia” kezdett el terjedni.
[Fico…] Folytatás a 9. oldalon >

Folytatás az 1. oldalról >
A 150 tagú törvényhozásban a határozatot 113 koalíciós és ellenzéki képviselő támogatta. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) képviselői a szavazáskor már nem voltak az ülésteremben. A Most-Híd polgári párt képviselői, bár jelen voltak, nem vettek részt a szavazásban. Két független képviselő tartózkodott.
A szlovák kormányfő szerint Orbán Viktorékat alapvetően az nyugtalanítja, hogy Szlovákia sikeresen kezelte a válságot, gazdasága növekszik, az ország sikeres, ezért a szlovákiai magyarok és Szlovákia között pozitív viszony alakulhat ki. A kormányfő után kapott szót Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, aki arra szólította fel a kormánykoalíció pártjait, hagyják abba a hisztériakeltést és Szlovákia polgárainak a riogatását. Figyelmeztetett arra, hogy Magyarország és Szlovákia egyazon gazdasági és biztonsági szövetségek tagja, a kettős állampolgárság megítélése már csak emiatt sem lehet biztonsági kockázat Szlovákia számára. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormánypártok az utóbbi hetekben többször is megakadályozták a parlament rendkívüli ülésének összehívását, amit az ellenzéki pártok kezdeményeztek, mert aggasztó a szlovák gazdaság helyzete, az ország a görög úton haladva adósodik el, egyre nő a munkanélküliség. Csáky bejelentette, az MKP parlamenti képviselői kérni fogják a magyar állampolgárságot, és becsülettel teljesíteni fogják a szlovák alkotmányból és törvényekből rájuk rótt kötelességeiket is. Csáky felszólalása után az MKP képviselői kivonultak a parlamentből.
A vitában elsősorban a kormánypárti képviselők szólaltak fel, Vladimír Meciar a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom–Néppárt nevében a kialakulóban lévő helyzetet az első világháború kirobbanását okozó feszültséghez hasonlította, Anna Belousová, a Szlovák Nemzeti Párt alelnöknője a Hitler által megrajzolt Közép-Európa megteremtésének szándékával vádolta a magyar politikát. A szlovák parlament a határozat elfogadása után megszakította ülését, s a magyar Országgyűlésben történtek alapján folytatja majd annak a törvénymódosításnak a megtárgyalásával, amely kimondaná, hogy elveszti szlovák állampolgárságát az, aki más országban saját akaratából állampolgársági kérvényt nyújt be.

Hisztéria. Grigorij Meseznikov politológus szerint hisztérikus ellenlépés, amit a kormánykoalíció fontolgat, s amennyiben a kettős állampolgárság kapcsán a kormányfő biztonsági kockázatról beszél, akkor azt a kockázatot igazából a szlovákiai magyarok állampolgárságának megvonása jelentené. A politológus szerint Ficóék többszörösen kipróbált játéka a választások előtt a magyarokkal riogatni a szlovákokat, ezzel ösztönözve őket a szavazásra, az állampolgárság megvonása azonban egyedülálló lépés lenne a világon. „Hiszen még soha nem történt meg, hogy egy ország lemondott volna saját területén élő állampolgárairól egy másik ország javára. Hogyan várhatnának el részükről bármi lojalitást az országhoz?” – kérdezte Meseznikov.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.