Tavaly októbertől a Forrásház a baranyai megyeszékhely vízszolgáltatója, miután a feladattal az önkormányzati döntés értelmében a város százszázalékos tulajdonában lévő, akkor létrehozott társaságot bízták meg. A korábbi szolgáltató, a Pécsi Vízmű (PV) Zrt. ezzel elvesztette a pécsi ellátási területét, de tíz településen jelenleg is szolgáltat – a munka után díjat is szed –, de mindehhez szükség van a Forrásház által átadott vízre, illetve a szennyvíztisztítási munka elvégzésére.
Winkler Tamás, a Forrásház vezérigazgatója szerint az említettek után járó díjat, 164 millió forintot mind ez idáig nem egyenlítette ki a Pécsi Vízmű, és hajlandóságot sem mutat ennek rendezésére. Winkler közölte, az érintett települések polgármestereit levélben tájékoztatták az ügyről, közös megoldást keresve a problémára. Ugyanakkor a vízkorlátozás bevezetését is kilátásba helyezték arra az esetre, hogy ha a PV Zrt. továbbra sem egyenlíti ki tartozását, jelenleg ugyanis a pécsiek pénzéből szolgáltat vizet a cég – közölte.
A PV Zrt. közleménye szerint azonban a jogos követeléseket kiegyenlítik, ám nincs szerződésük a Forrásházzal, mert nem tudtak megegyezni a felek. Szerintük a településeket ellátó ivóvízkutak nemcsak Pécs, hanem a tíz másik község birtokában vannak. A PV Zrt. kommünikéjében az áll, hogy „a települések jogosulatlan ivóvíz-korlátozásával való fenyegetés azon túl, hogy igen barátságtalan, nem segíti elő a helyzet rendezését”. A cégvezetés úgy látja, hogy ők a fogyasztók érdekeit tartják szem előtt, az ezzel ellentétes feltételezések rágalmaknak minősülnek, ezért a részvénytársaság hírnevének sorozatos rontása miatt megteszi a szükséges jogi lépéseket.
Metzing József, a PV Zrt. felügyelőbizottságának elnöke, aki egyben az egyik érintett település, Pellérd polgármestere is, lapunknak elismerte, hogy jelenleg törvénytelenül működik a PV Zrt., hiszen – ahogy a vízmű által közzétett sajtóközleményben is áll – a hatályos magyar jogszabályok szerint szennyvízkezelésre, vízátadás-átvételre írásos szerződést kell kötni. Szerinte a Forrásház is törvénytelenül működik, mert nincs jogerős vízjogi engedélye.
Arra kérdésünkre, mit tettek azért, hogy az immár kilenc hónapja fennálló és az általa is törvénysértőnek minősített állapotot megszüntessék, úgy felelt: jelezték a Pécsi Vízmű két legnagyobb tulajdonosának – a francia Sueznek és Pécs városának – a problémát, s ezt a kérdést nekik kell megoldaniuk. Hozzátette, többször kezdeményeztek tárgyalásokat Péccsel, de a város ebben egyelőre nem volt partner. A kisebb települések – így Pellérd is – csupán garanciákat szeretne látni a vízszolgáltatás biztosítására – mondta.
Winkler Tamás elismerte, hogy még nem emelkedett jogerőre vízjogi engedélyük, miután azt többször is megtámadták, ugyanakkor például a szennyvíztelep esetében jogerős engedélyük van.
Mint arról Szabó Iván ügyvéd beszámolt, mindeközben a PV Zrt.-vel szemben több felszámolási eljárást is indítottak egykori partnereik, és miután nem fizettek nekik, azok a Forrásházhoz fordultak. Az ügyvéd hozzátette: a Forrásház megpróbálja megakadályozni mindezt, hiszen Pécsnek nem előnyös, ha a felszámolják a volt városi szolgáltatót, hiszen annak idején a város 350 milliós részvénypakettet fektetett be a társaságba.

Bajban Karácsony Gergely: törvénytelenné nyilvánították Budapest 2025-ös költségvetését!