Szigorúbb sztrájktörvényért lobbiznak

A sztrájktörvény módosítását sürgetik a munkaadók, elsősorban a közszolgáltatások területén határoznának meg a munkabeszüntetéshez szükséges minimumokat. Egyes szakszervezetek szerint a jelenlegi szabályozás közepesen erős és csak az Országos Érdekegyeztető Tanácsban folytatott egyeztetés után módosítható. A Liga viszont egyértelműen nemet mond a változtatásra.

Bákonyi Ádám
2010. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huzatos az 1989-ben megalkotott sztrájktörvény, számos fogalmat, mint például a politikai vagy a vadsztrájk, nem is tartalmaz – mondta Dávid Ferenc arról, hogy a munkaadói szervezetek a kétharmados szabályozás mielőbbi módosítását sürgetik. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkára hangsúlyozta, nem az alapvető munkavállalói jogokat akarják korlátozni, ám az elmúlt évek tapasztalatai alapján szükségesnek tartják, hogy elsősorban a közszolgáltatások területén az eddigieknél több feltétele legyen a munkabeszüntetés megtartásának. Dávid Ferenc szerint a közszolgáltatások – közlekedés, egészségügy stb. – területén a törvényben kötelezővé kellene tenni, hogy a felek megállapodjanak a sztrájk alatti elégséges szolgáltatások mértékéről. Időben be kellene jelenteni a munkabeszüntetés kezdetét és várható végét. – Ennélfogva ne lehessen alkalmazni bármikor indítható és lefújható gördülő sztrájkot, hiszen még a határozatlan idejű sztrájknak is legalább a kezdete tudható – fogalmazott a főtitkár.
Dávid szerint törvényben kellene szabályozni a munkabeszüntetések munkavállalói legitimációját is, az ugyanis elfogadhatatlan – hangsúlyozta –, hogy egy harmincezres vállalatot pár száz sztrájkoló bénítson meg. – Ez a szakszervezeteknek is érdekük, hiszen éppen emiatt alacsony az ilyen akciók társadalmi támogatottsága – tette hozzá. A munkaadók visszaéléseiről – például sztrájktörők alkalmazása – kapcsolatos felvetésünkre azt mondta, hogy azokról szintén egyeztetni kell a törvény módosításáról szóló tárgyalásokon.
– Európai mércével mérve közepesen erős a jelenlegi szabályozás, amivel a szakszervezetek többsége együtt élni és élni is tud – fogalmazott lapunknak Borsik János. Az Autonómok elnöke hangsúlyozta, az elmúlt húsz évben tartott sztrájkok legtöbbje jogszerű volt és nem ütközött a társadalom érdekeivel, meg tudtak állapodni az akciók időontjáról, az elégséges szolgáltatások mértékéről. Borsik szerint az elmúlt két évben hirdetett egyes munkabeszüntetések voltak azok, amelyek alapján a munkaadók most „elkezdtek álmodozni”. – Ettől függetlenül lehet tárgyalni a sztrájktörvény módosításáról, de csak úgy, hogy azt az Országos Érdekegyeztető Tanácsban alapos egyeztetés előzi meg. Mivel alapvető alkotmányos, munkavállalói jogokról van szó, a tárgyalásoknak elsősorban az elmúlt két évben tapasztalt hibák kiküszöbölése mentén kell folyniuk – mondta Borsik János.
– Számos európai országhoz képest túl szigorú a magyar szabályozás. Aki ezen bármilyen módon akar még változtatni, az egyértelműen a magyar dolgozók sztrájkjogát akarja gyengíteni – jelentette ki Gaskó István. A gördülő sztrájkot alkalmazó VDSZSZ, illetve a Liga elnöke úgy vélte, azzal, hogy kötelező lenne megállapodni az elégséges szolgáltatásokról, gyakorlatilag lehetetlen lenne sztrájkot szervezni. – A munkaadók eddig sem voltak hajlandók korrekt ajánlatot tenni az elégséges szolgáltatásokról. Egy ilyen szabályozás mellett eszük ágában sem lenne megállapodni – mondta Gaskó István. Úgy vélte, csak olyan szakszervezeti vezető tartja elképzelhetőnek a sztrájktörvény módosítását, aki nyugdíjba készül és nem érdekli, mi lesz a munkavállalók sorsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.